سلامت نیوز: امروزه به دلیل افزایش مشکلات اجتماعی و اقتصادی، ادامه تحصیل، بالا رفتن سطح توقع دختران و پسران و بسیاری دلایل دیگر، سن ازدواج بیشتر از قبل شده و جوانان دیرتر از گذشته به فکر تشکیل زندگی مستقل و خانواده می افتند. زنان در بین سنین 20 تا 24 سالگی بالاترین قابلیت باروری را دارند و با افزایش سن احتمال بچه‌دار شدن آنها کاهش می‌یابد و احتمال ناباروری بیشتر می‌شود. سن ازدواج، نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از جوامع در سراسر دنیا افزایش یافته است. آمارها نشان می‌دهد، از سال 1980، تعداد ...

 سلامت نیوز: امروزه به دليل افزايش مشكلات اجتماعي و اقتصادي، ادامه تحصيل، بالا رفتن سطح توقع دختران و پسران و بسياري دلايل ديگر، سن ازدواج بيشتر از قبل شده و جوانان ديرتر از گذشته به فكر تشكيل زندگي مستقل و خانواده مي افتند.

 

افزایش شانس باروري ، عوامل تاثیرگذار را بشناسید - تصویر 1

 

زنان در بين سنين 20 تا 24 سالگي بالاترين قابليت باروري را دارند و با افزايش سن احتمال بچه‌دار شدن آنها كاهش مي‌يابد و احتمال ناباروري بيشتر مي‌شود.

 

سن ازدواج، نه تنها در ايران بلكه در بسياري از جوامع در سراسر دنيا افزايش يافته است. آمارها نشان مي‌دهد، از سال 1980، تعداد زناني كه در 30 سالگي اقدام به بچه‌دار شدن مي‌كنند، بيش از گذشته افزايش يافته است، در حالي كه تعداد زناني كه پيش از 30 سالگي بچه‌دار مي‌شوند، بسيار كم شده است.

 

عوامل زيادي در زندگي زوجين منجر شده است كه تمايل به بچه‌دار شدن براي آنها اهميت كمتري داشته باشد. همان‌طور كه گفتيم ادامه تحصيل، بهبود وضعيت اقتصادي و جايگاه اجتماعي و تلاش براي داشتن شغل مناسب از عواملي است كه موجب شده زوجين، بچه‌دار شدن را جزء اولويت‌هاي بعدي خود قرار دهند.

 

در دسترس بودن وسايل پيشگيري از بارداري و تاثيرات گسترده و طولاني آنها و افزايش آگاهي و اطلاعات زوجين از اين وسايل، از عوامل موثر بر دير بچه‌دار شدن آنهاست.

 

سن و بارداري

 

به تاخير انداختن بارداري، تا زماني كه خانواده به بهترين شرايط از نظر اجتماعي و اقتصادي و ... برسد، مي‌تواند روي باروري زن و مرد تاثير بگذارد و باروري را با مشكل مواجه كند.

 

افزايش سن، قابليت باروري را در زنان بيش از مردان تحت تاثير قرار مي‌دهد طوري كه زنان سريع‌تر از مردان قدرت بچه‌دار شدن را از دست مي‌دهند.

 

زنان در بين سنين 20 تا 24 سالگي بالاترين قابليت باروري را دارند و با افزايش سن احتمال بچه‌دار شدن آنها كاهش مي‌يابد و احتمال ناباروري بيشتر مي‌شود. قدرت باروري در مردان، ديرتر از زنان از بين مي‌رود.

 

مردان قادرند مدت زمان بيشتري نسبت به زنان، قابليت باروري خود را حفظ كنند.

 

بسياري از زوجين، يعني تقريبا 92 درصد آنها در صورتي كه از وسايل پيشگيري از بارداري استفاده نكنند و به طور منظم در روزهاي معيني از چرخه قاعدگي زن، روابط جنسي داشته باشند، تا 2 سال بعد از ازدواج باردار خواهند شد.

 

روابط جنسي در روزهاي معيني از يك چرخه كه معمولا در روزهاي قبل از تخمك‌گذاري است، شانس باروري را افزايش مي‌دهد. تقريبا 8 درصد زوجين، بعد از 2 سال اول بارداري بچه دار نمي‌شوند.

 

در صورتي كه زني بالاي 35 سال ازدواج كند و يك سال ديگر هم از بارداري جلوگيري كند، -شانس بچه‌دار شدن او كاهش مي‌يابد. بنابراين در صورتي كه سن شما بالاي 35 سال است، بهتر است بيشتر به بچه‌دار شدن فكر كنيد؛ چون بسيار مهم است كه ناباروري زودتر تشخيص داده و سريع‌تر درمان بشود.

 

بسياري از پزشكان قبل از اقدام براي درمان ناباروري به زوجين توصيه مي‌كنند، حداقل يك سال از وسايل پيشگيري استفاده نكنند. البته اين توصيه براي زوجين زير 35 سال است اما اين پزشكان توصيه مي‌كنند در صورتي كه بالاي 35 سال داريد و در بارداري با مشكلي مواجه‌ايد، بايد سريع‌تر ‌دنبال درمان باشيد.

 

چرا قدرت باروري به سرعت كاهش مي‌يابد؟

 

به محض اينكه سن زنان افزايش مي‌يابد، عوامل زيادي روي باروري تاثير مي‌گذارند و بارداري را با مشكل مواجهه مي‌كند. در مجموع، وقتي سن ما افزايش مي‌يابد، سلامت عمومي ما نيز كاهش مي‌يابد.

 

بيماري‌هاي موجود ممكن است بدتر شده، يا خداي ناخواسته بيماري جديدي گريبانگير ما ‌شود. وقتي پا به سن مي‌گذاريم قدرت باروري ما تحت تاثيرعواملي قرار مي‌گيرد.

 

اين عوامل شامل:

 

اختلا‌ل در تخمك‌گذاري: عملكرد فوليكول‌ها در تخمدان‌ها دچار مشكل مي‌شود. با افزايش سن، تعداد تخمك‌هاي تازه و با قابليت باروري كم مي‌شود و تخمك‌ها بسيار سريع‌تر از قبل رها مي‌شوند.

 

- سيكل قاعدگي : با افزايش سن و نزديك‌ترشدن به سن يائسگي، نظم چرخه قاعدگي به هم مي‌خورد و قاعدگي نامنظم‌تر مي‌شود.

 

- تغييرات رحمي: بافت رحم كه آندومتر ناميده مي‌شود، ممكن است نازك‌تر شده و توانايي كمتري براي نگهداري تخم لقاح يافته داشته باشد.

 

- ترشح دستگاه تناسلي: ترشحات واژن كمتر و غلظت آن بيشتر مي‌شود و از حالت مايع رقيق در مي‌آيد به طوري كه اسپرم قدرت حركت و شنا در اين مايع را ندارد.

 

- بيماري‌هايي كه روي باروري تاثير مي‌‌گذارند: بعضي بيماري‌ها مي‌توانند روي دستگاه توليد مثل اثر بگذارند. با افزايش سن، گاهي بعضي بيماري‌ها بدتر مي‌شود و بعضي‌ بيماري‌ها نيز كه به‌صورت مناسب درمان نمي‌شوند، باروري را تحت تاثير قرار مي‌دهند.

 

بيماري‌هايي مانند تخمدان پر از كيستيك، كلاميديا و يا بيماري آندومتريوز يا بيماري‌هاي مزمن و ساير عوامل خطر مي‌توانند روي باروري اثر بگذارند.

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه