بالا رفتن سن چه ربطی به ناباروری دارد؟

بالا رفتن سن چه ربطی به ناباروری دارد؟
روزنامه سلامت: هر وقت یک خانم باردار را با شکم برآمده می‌دید یا چشمش به مادری می‌افتاد که نوزادش را در آغوش گرفته، آه می‌کشید و می‌گفت: «همه این داستان ها که پزشکان سر هم می‌کنند که سنت بالا رفته و بیش از این کاری نمی‌توان کرد، دروغ است...
 
اون ور دنیا زن ها تازه ۴۰ سالگی یاد مادر شدن می‌افتند. باید به هر بدبختی ای شده، جور کنم برم انگلیس!»
 
بالا رفتن سن چه ربطی به ناباروری دارد؟ - تصویر 1
 
این جمله های سمانه دیگر آشنای من و همکارانم شده. می‌خواستم سری به دکتر ملک منصور اقصی بزنم تا درباره یکی از سوژه های صفحه «بارداری و زایمان» با او صحبت کنم که متوجه شدم یکی از دوستان و همکاران ایشان که از استادان دانشگاه لندن است، برای همکاری و همفکری با اداره سلامت مادران وزارت بهداشت و برخی مراکز درمانی مدتی در ایران حضور دارند. فرصت را از دست ندادم و به خاطر سمانه و هزاران زن مثل او به دیدار دکتر رضا نصر رفتم. 
 
یکی از مشکلاتی که خانم های ایرانی امروز آن را تجربه می‌کنند و شاید برای نسل قبل بیگانه باشد، وحشت از بارداری در سن بالا و ترس از ناباروری است. چه مقدار از این ترس ها واقعی و علمی است؟
 
خیلی از ترس های خانم ها در مورد نازایی غیر واقعی است چون درمان بسیاری از مشکلات نازایی صبر است؛ صبر همراه با آرامش، چون هر گونه استرس و نگرانی خانم روی هورمون های او و چرخه تخمک گذاری شان تاثیر می‌گذارد. سیستم زایشی و باروری انسان کامل نیست و برای تکمیل آن به زمان نیاز داریم.
 
گاهی لازم است برای بالا رفتن احتمال بارداری صبر کنیم. مثلا خانم ۲۲ ساله ای که ۳ ماه است دارد برای باردار شدن تلاش می‌کند، نباید واهمه داشته باشد که چرا باردار نمی‌شود.
 
او احتمالا هیچ مشکل نازایی ای ندارد و باید کمی صبر کند. خانم ها در سال اول با احتمال ۸۰ درصد باردار خواهند شد و نصف ۲۰ درصد باقی مانده در سال بعد مادر شدن را تجربه خواهند کرد.
 
اما این صبر کردن هم حد دارد. اگر سن خانم بالاتر از ۳۵ سال باشد، ما در مورد میزان صبر کردن حساس تر عمل می‌کنیم چون با بالا رفتن سن، کیفیت تخمک کاهش پیدا می‌کند.
 
این کاهش شدت بیشتری بعد از سن ۳۵ سالگی دارد و این حقیقت شانس لقاح را کم می‌کند و علاوه بر آن با بالا رفتن سن چون اختلال های کروموزومی‌ درجنین هم باشانس بیشتری بروز می‌کنند، شاهد افزایش آمار سقط هستیم.
 
پس این تخمکی که کیفیتش کم شده نه تنها با احتمال کمتری می‌تواند بارور شود بلکه شانس سقط جنین بعد از تشکیل هم بیشتر است.
 
بسیاری از خانم ها این واقعیت را نمی‌دانند. حتی اغلب ما گمان می‌کنیم کسانی که در دنیای مدرن زندگی می‌کنند، هرگز فرصت مادر شدن را از دست نخواهندداد و همیشه با افسوس می‌گوییم آنها هیچ وقت این دغدغه ما را ندارند.
 
پس بگذارید یک واقعیت مهم را برایتان بگویم. ما می‌توانیم تقریبا هر مشکلی را که باعث نازایی شده حل کنیم؛ چه مشکل داخل محوطه رحم مثلا وجود فیبروم باشد چه به صورت گرفتگی در لوله های رحم و چه به دلیل اسپرم کم و حتی اگر خانم بیماری ای مانند لوپوس و... داشته باشد، همه قابل درمان است اما آنچه نمی‌شود کاری برایش انجام داد، سن است.
 
نه تنها در ایران که در تمام دنیا خانم ها تمایل دارند قبل از گرفتار شدن به مسوولیت بچه داری، پله های ترقی تحصیلی و شغلی را طی کنند، اما فقط وقتی موفق می‌شوند به شغل دلخواه و رتبه اجتماعی مطلوب برسند و در عین حال فرصت و لذت مادر شدن را هم از دست ندهند که حواسشان به سن‌شان باشد.
 
خانم وکیل ۳۹ ساله ای که ساکن لندن است و تازه نزدیک ۴۰ سالگی با افت کیفیت چشمگیر تخمدان به ما مراجعه می‌کند، با همین پاسخ مواجه می‌شود که چون سن طلایی مادر شدن را از دست داده، مجبور است تخمک اهدایی بگیرد.
 
البته این هم برای اغلب خانم ‌ها ناخوشایند است که بچه ای به دنیا بیاورند که از نظر ژنتیکی مانند خودشان نباشد. سن مادر واقعیتی مهم در امر نازایی است که ربطی به پیشرفت علم و تکنولوژی در محل زندگی او ندارد.
 
دومین مشکلی که بیشتر خانم های ایرانی دارند، تخمدان های پلی کیستیک است که خود این بیماری هم باعث بروز مشکل نازایی حتی در سنین پایین می‌شود طوری که بزرگ ترها می‌گویند حتما به خاطر تغذیه بد و آلودگی هوا شایع شده چون ما در گذشته این همه کیست تخمدانی نداشتیم. در این مورد لطفا راهنمایی مان کنید.
 
شیوع این مشکل ربطی به نوع آب و هوا و آلودگی آن ندارد. نشانگان تخمدان پلی کیستیک مساله ای است که به صورت ژنتیکی در برخی جوامع بیشتر دیده می‌شود.
 
در ناحیه خاورمیانه اغلب خانم ها این زمینه ژنتیکی را دارند. در لندن هم بیشتر بیماران مبتلا به این نشانگان هندی و پاکستانی هستند.
 
در گذشته چون خانم ها زود ازدواج می‌کردند و بچه دار می‌شدند اگر زمان زیادی هم برای باروری منتظر می‌ماندند، مشکلی پیش نمی‌آمد اما فرصت اندک خانم هایی که بعد از ۳۰ سالگی ازدواج می‌کنند و به نشانگان تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند، بر حساسیت این مشکل افزوده است.
 
درمانی که شما برای بیمارانتان چه مجرد و چه متاهل برای نشانگان تخمدان پلی کیستیک دارید چیست؟
 
پیش از هر چیز توصیه می‌کنم وزن خود را کاهش دهند. حتی اگر موفق شوند ۵- ۴ کیلو از وزن خود بکاهند،احتمالا عادت ماهیانه شان نظم پیدا می‌کند و این یعنی تخمک گذاری بیشتر و بالا رفتن شانس لقاح و بارداری.
 
خانمی‌که با رژیم غذایی درست و ورزش وزنش را کم کند، قدم اول درمان بیماری خود و حتی قدم اول درمان ناباروری اش را برداشته بدون اینکه دارو مصرف کند یا هزینه های دیگر را متحمل شود. ورزش و تناسب اندام به بهتر شدن سلامت روانی خانم ها هم کمک می‌کند که این قضیه تاثیر مثبت فراوانی در باردار شدن دارد.
 
اما ما خانم های مبتلا به نشانگان تخمدان پلی کیستیکی داریم که چاق نیستند و ترس از بچه دار نشدن دارند.
 
هدف پزشک باید درمان مشکل و علامت آزاردهنده در این خانم ها باشد. اگر بیمار چاق نیست و عادت ماهیانه بسیار نا منظم دارد با تجویز قرص های تحریک تخمک گذاری تخمدان ها به آزاد کردن تخمک وادار می‌شوند.
 
اگر این روش موفقیت‌آمیز نبود درمان اختلال تخمک گذاری از طریق تزریق داروهای تحریک تخمک گذاری، جراحی لاپاروسکوپی روی تخمدان و درنهایت IVF برای مریض انجام می‌شود.
 
ضمنا نگرانی از بابت آسیب تخمدان ها بی مورد است. قرار شد بی‌جهت آرامش خود را برهم نزنند چون این عضو مهم بدن خانم با داروهای معمولی که برای مشکلات یاد شده مصرف می‌کند، آسیب نمی‌بیند. فقط شیمی‌درمانی و رادیوتراپی است که امکان آسیب جدی به تخمدان را همراه دارد.
 
تا به حال شده از شما بپرسند ضرورت درمان این نشانگان چیست؟ پرسشی که بسیاری از خوانندگان ما دارند.
 
بله، بیشتر خانم هایی که به عنوان بیمار برای مشکلات زنان و نازایی و... به من مراجعه می‌کنند، با حقوق خود آشنا هستند و فرهنگ پرسشگری به خوبی در آنها جا افتاده است.
 
اگر بیمار پاسخ سوال خود را نگیرد، توضیح بیشتر می‌خواهد. یکی از امتحان هایی که ما برای ارتقا و دادن تخصص از پزشکان جوان می‌گیریم، این است که باید به زبان بسیار ساده و قابل فهم مشکل به وجود آمده، درمان ها و حتی درمان های جایگزین را به بیمار توضیح دهند.
 
مشکلی که به نظرم در فرهنگ پزشک و بیمار کشورمان هنوز آن طور که باید نهادینه نشده است. در پاسخ به بیماری که می‌خواهد بداند چرا باید دارو مصرف کند یا تحت لاپاروسکوپی قرار گیرد یا IVF شود، می‌گویم بعد از تلاش برای کاهش وزن، این موارد قدم های بعدی ما در درمان ناباروری در نشانگان تخمدان پلی کیستیک هستند.
 
اگر هیچ قصدی برای بارداری نداشته باشید هم، برای سلامت بدنتان باید درمان ها را انجام دهیم به نحوی که حداقل به طور متوسط هر فصل یک بار قاعدگی داشته باشید.
 
اگر در درازمدت غشای داخلی رحم (آندومتر) دچار ریزش نشود، ضخیم و ضخیم تر و به حالت پیش سرطانی و سرطانی تبدیل می‌شود.
 
با مصرف قرص حاوی پروژسترون از وقوع این مشکل پیشگیری می‌کنیم. پس نشانگان تخمدان پلی کیستیک نیازمند درمان است. البته بیماران باید از خطر مبتلا شدن به دیابت و فشارخون در دراز مدت هم آگاهی داشته باشند.
 
به نکته بسیار خوبی اشاره کردید! به نظرم در دوره بارداری که ناشناخته های زیادی برای یک مادر اتفاق می‌افتد، گرفتن پاسخ شفاف از پزشک ضروری است و درخواست آزمایش ها و سونوگرافی های مختلف نگرانی مادری را که نداند چرا باید آنها را انجام دهد، بیشتر می‌کند.
 
کاملا با شما موافقم اما آشنا کردن مردم با حقوقشان وظیفه رسانه هایی مثل شما و صدا و سیماست. به مردم بگویید حق شماست بپرسید: «دکتر! چرا باید سونو بشوم؟ چرا باید آزمایش خون بدهم یا عمل جراحی نیاز دارم؟»
 
و اگر توضیح ارائه شده را متوجه نشدید، باز هم سوال کنید؛ مخصوصا در مورد کارهای تهاجمی‌مانند جراحی، پزشک باید توضیح بدهد که اگر جراحی نشوی چه خواهد شد.
 
حتما بپرسید چه درمان جایگزینی وجود دارد: «دکتر! دارو ندارد؟ نمی‌شود شکمم را باز نکنید و لاپاروسکوپی کنید؟»، «عوارض جراحی برداشتن رحم چیست؟» پزشک به زبان ساده مشکل را توصیف خواهدکرد و قانع خواهید شد.
 
مثلا بیش از ۹۰ درصد کیست های تخمدانی خود به خود از بین می‌روند. اگر ۳ ماه دیگر فرد را سونوگرافی کنند خبری از آنها نیست اما گاهی بیمار جراحی می‌شود بی آنکه حتی بپرسد چرا باید عمل شوم؟ یا سزارین می‌شود بی آنکه عوارضش را بداند.
 
در مورد مراقبت های دوران بارداری چگونه به خانم ها اطلاعات بدهیم تا از نگرانی هایشان کاسته شود؟
 
خانم ها باید بدانند بارداری یک فرایند طبیعی است و نباید به چشم یک مشکل پزشکی به آن نگاه کرد. در مورد غربالگری ها از نظر نشانگان داون و دیابت که در ایران هم شایع است، باید اطلاعات کسب کنند و به موقع آنها را انجام دهند.
 
فراموش نکنند گفتن کلمه کلیدی «چرا؟» از پزشک و ماما مشکل و نگرانی آنها را حل خواهد کرد. قطعا پزشکان به سادگی علت تجویز یک دارو یا درخواست آزمایش تشخیصی را توضیح خواهند داد؛ اگر هم به ندرت پزشکی پیدا شود که نخواهد به بیمارش پاسخگو باشد به طور حتم از نظر ب��مار معتمد و پذیرفته شده نخواهد بود و نباید مراقبت و درمان خود را به او بسپارد.
نازایی
زنان
افزایش سن
40سالگی
سنین مناسب بارداری
تخمدان های پلی کیستیک
لندن
درمان ناباروری در لندن
نشانگان تخمدان پلی کیستیک
درمان نازایی
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه