برنامه‌ریزی صبحگاهی با کودکان

شهرزاد: اول مهر زمان خوبی برای عادت دادن بچه‌ها به زود بیدار شدن نیست از یکی دو هفته قبل دست به کار شوید. بچه‌مدرسه‌ای دارید و ساعت هفت صبح احساس می‌کنید وارد مسابقه ماراتن یا دومیدانی شده‌اید؟ از سروکله زدن با بچه‌ها که دوست ندارند بعد از سه ماه استراحت به‌ موقع از خواب بیدار شوند، خسته شده اید؟ خب! شما تنها نیستید. خیلی از خانم‌هایی که هم‌زمان کار می‌کنند و بچه‌های مدرسه‌ای دارند، تقریبا همین احساس را دارند. متخصصان و مشاوران خانواده چند راهکار را برای کاهش اضطراب صبح‌ها پیشنهاد کرده‌اند. شما هم اگر دوست دارید یک برنامه‌ریزی دقیق و صبح‌هایی آرام داشته باشید یا بتوانید همه کارها را به‌موقع انجام دهید، لیوان چای‌تان را با لذت بنوشید و فرزندتان را سر وقت به مدرسه برسانید، این مطلب را از دست ندهید.

راهکارهایی برای برنامه‌ریزی صبحگاهی با کودکان

قبل از بازگشایی مدرسه برنامه‌ریزی کنید
تعطیلات تابستان، زندگی روزمره و ساعت خواب بچه‌ها را تغییر می‌دهد. کارشناسان می‌گویند اگر شما برای اجرای برنامه جدید تا شروع سال تحصیلی صبر کنید، کارتان سخت خواهد شد. به همین دلیل بهتر است یک یا دو هفته قبل از آغاز مدرسه بچه‌ها را به برنامه جدید عادت دهید و فراموش نکنید که از همه مهم‌تر بازگشت به ساعت خواب مناسب است.

کارهای‌تان را شب قبل انجام دهید
مشاوران امور خانواده معتقدند اولین راه موفقیت انجام کارها این است که از شب قبل سروقتش بروید. نباید همه کارها را برای صبح گذاشت. از بچه‌ها بخواهید کتاب‌ها و وسایل لازم برای مدرسه، لباس و ... را از شب قبل آماده کنند تا صبح روز بعد هم شما و هم خودشان اضطراب کمتری داشته باشید.

هر چیزی جای خودش را دارد
می‌توانید برای بچه‌ها یک جعبه یا سبد بزرگ ویژه وسایل مربوط به مدرسه را تهیه کنند و در آن، ظرف غذا، چتر و... را قرار دهید. حتی می‌توانید این جعبه را نزدیک در ورودی قرار دهید تا هر وقت فرزندتان از مدرسه بازگشت وسایلش را در آن بگذارد و هنگام رفتن به مدرسه آن‌ها را دوباره از همان‌جا بردارد.

جدول تهیه کنید
یک نمودار از پوشیدن لباس، شستن صورت و شانه کردن موها، مرتب کردن تخت‌خواب، خوردن صبحانه، مسواک زدن، برداشتن کیف مدرسه و رفتن ویژه کارهایی که هر روز صبح باید انجام شود، درست کنید. این جدول می‌تواند عکس هم داشته باشد تا به بچه‌ها کمک کند کارهای خود را درست و به موقع انجام دهند.

اول از همه: لباس پوشیدن
یکی از سخت‌ترین وظایف مادر‌ها لباس پوشاندن به بچه‌هاست. آن‌هم وقتی که تازه از خواب بیدار شده‌اند و تقریبا به هر علتی ممکن است زیر گریه بزنند یا بهانه بگیرند. اگر به فرزندتان بیاموزید که قبل از صبحانه خوردن لباس مدرسه‌اش را بپوشد و حاضر و آماده سر میز صبحانه ظاهر شود، دیگر مشکلی برای زودتر خارج شدن از منزل نخواهید داشت. البته به شرطی که موقع خوردن صبحانه مقنعه یا روپوشش را کثیف نکند!

از بچه‌ها کمک بگیرید
متخصصان برنامه‌ریزی پیشنهاد می‌کنند که با آموزش آماده کردن صبحانه به کودکان کمی وقت اضافی برای خودتان به دست آورید. شما می‌توانید جای پنیر، نان، مربا، کره و شیر را از قبل به فرزندانتان نشان بدهید یا حتی ظرف‌ها را روی میز بچینید و آن‌ها خودشان مشغول خوردن صبحانه شوند تا شما هم به کارهای‌ شخصی‌تان برسید.

ده دقیقه زودتر بیدار شوید
شاید این توصیه را خیلی دوست نداشته باشید، اما مطمئن باشید چند دقیقه زودتر بیدار شدن و بیرون آمدن از رختخواب تغییر زیادی در برنامه شما ایجاد خواهد کرد. اگر فکر می‌کنید هر روز 15 دقیقه دیرتر از زمان مورد نظرتان از خانه خارج می‌شوید، سعی کنید 15 دقیقه زودتر از همیشه بیدار شوید.

الگو باشید
کاری را که دوست دارید کودکان‌تان انجام دهند، خودتان هم انجام دهید. ناهار فردا را شب قبل تهیه کنید، کیف و لباس‌تان را آماده کنید و حتی لیوان‌ها و ظرف‌های صبحانه‌خوری را از شب قبل بچینید. این کار به شما در به دست آوردن وقت کمک زیادی می‌کند.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه