درمان ناباروری در مردان، سخت تر از زنان است

درمان ناباروری در مردان، سخت تر از زنان است
ایسنا: عضو تیم تخصصی پژوهشکده رویان معتقد است: ۳۵ تا ۴۵ درصد علل نازایی، ناشی از فاکتورهای مردانه است.
 
درمان ناباروری در مردان، سخت تر از زنان است - تصویر 1
 
دکتر انسیه شاهرخ تهرانی نژاد، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: به جز فاکتورهای مردانه، عدم تخمک گذاری در حدود ۲۰ درصد، مشکلات لوله ای ۱۵ درصد و آندومتریوز ۱۰ درصد از عوامل نازایی را تشکیل می دهند. ۱۰ تا ۱۵ درصد هم جزء علل ناشناخته نازایی است.
 
وی در خصوص درمان نازایی گفت: درمان نازایی با توجه به سن خانم نازا و مدت زمان نازایی متفاوت است. بر این اساس نوع درمان نیز با توجه به فاکتورهای مختلف، متفاوت عمل می کند. به طور کلی از شاخص ترین درمانهای نازایی می توان به بررسی اسپرموگرام، انجام تست های هورمونی، بررسی مشکلات تخمدانی و عکس از رحم اشاره کرد.
 
وی افزود: اگر علت نازایی فاکتور مردانه باشد طول درمان طولانی تر و مشکل تر از خانم هاست؛ همچنین بسته به ضعیف بودن اسپرم و میزان پایین بودن مقدار اسپرم از روشهای کمک باروری مثل میکرو اینجکشن و IUI و GIFT استفاده می شود.
 
دکتر تهرانی نژاد با اشاره به موفقیت نسبی روش های درمانی به ایسنا گفت: به طور کلی تمام روشهای درمان نازایی با درصدی از موفقیت روبروست. به عنوان مثال در روش IUI حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد و درمان به طریق IVF و ICSI در حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد امکان بهبودی وجود دارد.
 
وی اظهار کرد: کودکانی که بعد از درمان نازایی به دنیا می آیند با مشکل خاصی روبرو نیستند و فقط با این روشها احتمال دوقلوزایی و چندقلوزایی افزایش پیدا می کند.
 
دکتر تهرانی نژاد یکی از دلایل نازایی را افزایش سن ازدواج دانست و اشاره کرد: به طور کلی با توجه به افزایش سن ازدواج و به تأخیر افتادن بچه دار شدن زوجین، احتمال نازایی افزایش پیدا می کند.
 
همچنین در خانم هایی که بالای ۳۵ سال قرار دارند، قدرت باروری کم می شود. آنچه که در تعریف نازایی اهمیت دارد و باید به آن توجه کرد این است که هرگاه زوجی پس از یک سال زندگی زناشویی طبیعی، بچه دار نشوند برای درمان به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایند.
نازایی
ناباروری
مردان
علت
میکرو اینجکشن
IUI
اسپرم
رویان
درمان
IVF
آندومتریوز
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه