نی‌نی بان: سقط جنین برای بسیاری از مردم تجربه‌ای آزار دهنده و طاقت فرسا است. اگرچه سقط جنین در میان زنان تجربه‌ای رایج است اما اغلب آنها فکر می‌کنند که علت این اتفاق خود آنها هستند. بخصوص اگر چندین بار آن را تجربه کرده باشند. سقط جنین چیست؟. سقط جنین، که سقط خود به خودی نیز شناخته می‌شود، به از دست دادن طبیعی جنین تا قبل از هفته 20 می‌گویند. پس از هفته 20 به آن زایمان بچه مرده می‌گویند. چقدر رایج است؟. آمار نشان می‌دهد که از هر 5 بارداری، یکی از آنها منجر به سقط جنین طبیعی می‌شود. (20%) ...

نی‌نی بان: سقط جنین برای بسیاری از مردم تجربه‌ای آزار دهنده و طاقت فرسا است. اگرچه سقط جنین در میان زنان تجربه‌ای رایج است اما  اغلب آنها فکر می‌کنند که علت این اتفاق خود آنها هستند. بخصوص اگر چندین بار آن را تجربه کرده باشند.

سقط جنین چیست؟

سقط جنین، که سقط خود به خودی نیز شناخته می‌شود، به از دست دادن طبیعی جنین تا قبل از هفته 20 می‌گویند. پس از هفته 20 به آن زایمان بچه مرده می‌گویند.

چقدر رایج است؟

آمار نشان می‌دهد که از هر 5 بارداری، یکی از آنها منجر به سقط جنین طبیعی می‌شود. (20%) بعضی‌ها معتقدند که این آمار تا 50 % نیز افزایش می‌یابد زیرا بسیاری از سقط‌های جنین حتی پیش از آنکه زنان از بارداری خود آگاهی یابند، رخ می‌دهد.

بیشتر سقط جنین‌های زود هنگام در اوایل هفته 12 بارداری رخ می‌دهد. در بعضی از موارد ممکن است زنان متوجه آن نشوند و این زمانی است که جنین می‌میرد اما بدن آن را تا چند هفته بعد بیرون نمی‌اندازد.

پس از عمل اتساع و کورتاژ باید مطمئن شوید که تمام ضایعات از رحم شما خارج شده است. این کار از عفونت و خونریزی پس از سقط که ممکن است 7 تا 10 روز ادامه یابد، نیز جلوگیری می‌کند.

علت سقط جنین

رایج‌ترین علت سقط جنین اختلال کروموزومی با رحم است و ثابت شده که 70% سقط جنین‌ها به این دلیل است. این به معنی ناتوانی والدین در بچه دار شدن نیست بلکه به این علت است که تخمک و اسپرم برای تولید جنین، به درستی باهم القا نشده‌اند.

دلایل دیگر سقط جنین شامل مشکلات رحم یا گردن رحم (مثل کجی رحم)، عفونت‌ها، میزان غیر طبیعی هرمون، مواد سمی در محیط زیست،  قرار گرفتن در معرض حلال های صنعتی یا تخمکی ناقص است.

از آنجا که سقط جنین در دوره اول بارداری (سه ماه اول) رایج است، معمولا پزشکان برای یافتن علت دقیق آن آزمایش نمی‌کنند. اما سقط جنین‌هایی که در دوره دوم بارداری(سه ماه بعدی) رخ می‌دهد به احتمال زیاد ناشی از مشکلات رحمی است. در این دوره احتمال آزمایش دادن زنان بیشتراست. اگر سقط جنین در زنی چندین بار اتفاق بیافتد، یعنی بیشتر از دو یا سه بار، هم زن و هم همسر او باید برای احتمال مشکلات باروری آزمای�� شوند.

نشانه‌های سقط جنین

بیشترین نشانه‌های رایج سقط جنین خونریزی و درد شکم است.

اگر شما فکر می‌کنید که باردارید و هر نوع از خونریزی مهبلی را در دوره بارداری‌تان تجربه می‌کنید، با پزشک خود تماس بگیرید. خونریزی در زمان بارداری ممکن است نشانه‌‌ای از سقط جنین زودهنگام باشد. اگر همراه با دل درد خفیف یا کمر درد است، حتما پزشکتان را در جریان بگذارید. اگر از دل درد شدید رنج می‌برید یا خونریزی شدیدی دارید، فورا با پزشک خود تماس بگیرید و اگر آنها در دسترس نیستند، به نزدیک‌ترین بیمارستان محل بروید. حتی اگر این نشانه‌های سقط جنین نباشند، احتیاط لازم واجب است.

زنانی که به بارداری خود آگاه نیستند اما خونریزی و لکه‌های غیر طبیعی و شکم درد را تجربه می‌کنند، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرند. زمانی که نشانه‌های سقط جنین ظاهر می‌شود، حتی در آنهایی که نمی‌دانند باردارند یا نه، بهتر است محتاط باشند و به دنبال دلیلش بگردند.

 عوامل خطر

چندین عامل وجود دارد که احتمال خطر سقط جنین را افزایش می‌دهد:

  • سیگار کشیدن
  • سن بارداری(با افزایش سن، احتمال سقط جنین نیز افزایش می یابد)
  • دیابت کنترل نشده و مشکلات تیروئید
  • شرایط مزمن بهداشتی مانند لوپوس
  • تب شدید(38 درجه سانتی گراد یا بالاتر)
  • تعداد دفعات زیاد بارداری
  • قرار گرفتن در معرض سموم محیطی
  • استفاده از آی یو دی(IUD) در طول زمان لقاح

راه‌های جلوگیری از بارداری

اگرچه کسی نمی تواند از سقط بارداری جلوگیری کند، اما با دنبال کردن توصیه‌های داده شده به زنان می‌توان احتمال آن را کاهش ‌داد. غذاهای سالم مصرف کنید، به طور منظم ورزش کنید و سیگار را ترک کنید. فراموش نکنید که قبل از بارداری و همین طور در هفته‌های اول آن اسید فولیک مصرف کنید.

بارداری پس از سقط جنین

معمولا مشکلی در بارداری پس از سقط جنین نیست. زنان می‌توانند حتی قبل از اولین دوره عادت قاعدگی‌شان پس از سقط جنین باردار شوند.(که معمولا 4 تا 6 هفته بعد از سقط است.) اگرچه ممکن است یک زن از نظر فیزیکی توانایی بارداری دوباره را داشته باشد اما شاید از نظر روحی برای آن آماده نباشد. پیشنهاد می‌شود که زنان تا پس از یک دوره قاعدگیشان برای بارداری دوباره صبر کنند. از بین رفتن ناراحتی پس از سقط زمان می‌برد و اینکه یک زن چگونه به روش خودش با آن کنار می‌آید اهمت دارد. زمانی که یک زن از نظر روحی بهبودی کامل یابد، آمادگی بیشتری برای بارداری دوباره خواهد داشت.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه