راز های موفقیت دکتر حسن هاشمی، وزیر بهداشت

در اینجا با بیوگرافی، زندگینامه و دلایل موفقیت دکتر حسن هاشمی، وزیر بهداشت دولت یازدهم آشنا خواهید شد.

دکتر حسن هاشمی، وزیر بهداشت

دکتر حسن هاشمی، وزیر بهداشت

یکی از برجسته‌ترین وزرای دولت یازدهم که می‌گویند رئیس‌جمهور هم حسابی از او راضی است، دکتر حسن هاشمی، وزیر بهداشت است. چشم‌پزشکی که قبل از حضور در دولت،‌به‌خاطر راه‌اندازی بیمارستان تخصصی چشم‌پزشکی نور شهرت داشت و او را یکی از متمول‌ترین پزشکان ایران می‌دانستند، بعد از وزیر شدنش نشان داد لیاقت آن همه موفقیت را داشته است. دکتر پرویز رزاقی، روانشناس و استاد دانشگاه بر اساس اخبار و صحبت‌های وزیر بهداشت شخصیت او را تحلیل می‌کند.

درباره شخصیت وزیر بهداشت

به‌طورمعمول همه اقداماتی که مقامات ارشد دولتی انجام می‌دهند برگرفته از اهداف دولت است. باید دید اهداف در راستای چه موضوعاتی قرار دارند تا با کمک رفتارها به اهداف رسید. اولین محور این است که وزیر در راستای اهداف نظام و جامعه قدم برمی‌دارد و اطاعت‌پذیری او در عملکردش مشهود است. علاوه بر این دکتر هاشمی اعتماد به نفس بالایی دارد و چارچوب‌های دیگران را می‌پذیرد. جسارت هم در رفتار او دیده می‌شود. افراد دارای اعتماد به نفس بالا اهداف دیگران را شناسایی و قبول می‌کنند ضمن اینکه وقتی در گروهی قرار می‌گیرند بایدها و نباید‌ها را می‌پذیرند. این افراد می‌دانند چطور با سایرین کنار بیایند. رفتار دیگران را تحلیل می‌کنند و با تعقلی که دارند کنار آمدن با مشکلات را در پیش می‌گیرند ضمن اینکه درست و به موقع انتقاد می‌کنند و با روش‌های حل مسئله مشکلات را از بین می‌برند.

حذف روغن پالم از لبنیات

افراد باجسارت نسبت به اتفاق‌های اطراف‌شان به موقع واکنش می‌دهند و می‌دانند چه زمانی باید قدرت ریسک‌پذیری داشته باشند. وزیر بهداشت هم در ماه‌های اخیر نشان داد این ویژگی را دارد. این موضوع زمانی مشخص شد که دکتر قاضی‌زاده هاشمی با جسارت به مردم هشدار داد از مصرف شیرهای پرچرب پرهیز کنند چون وجود روغن پالم در شیر به اثبات رسیده بود. البته گزارش این تحقیقات هم به‌صورت مکتوب به دست رئیس‌جمهور رسید. پیگیری‌های وزیر بهداشت به قدری جدی بود که در حال حاضر کارخانجات تولید لبنیات نسبت به حذف روغن پالم از محصولات لبنی ملزم شده‌اند.

تحلیل کارشناس

یک وزیر زمانی می‌تواند وعده کنترل هفتگی لبنیات را به مردم بدهد که خودآگاهی لازم را داشته باشد. به‌طور حتم مدیریت او و مجموعه‌اش سبب شده چنین برنامه‌هایی را در نظر بگیرد. البته خیلی از افراد به مردم وعده می‌دهند اما به این وعده‌ها عمل نمی‌کنند. زمانی که وعده‌ها عملی شوند اطمینان خاطر و سلامت ملت تامین خواهد شد. در شرایطی که وزیر با اطمینان خاطر به مردم وعده می‌دهد این موضوع از مدیریت زیرمجموعه او مانند معاونت غذا و دارو، نظم، انضباط، توانمندی و جسارت او خبر می‌دهد.

اولتیماتوم وزیر بهداشت به زیرمیزی بگیران

یکی از اقدامات جنجال‌برانگیز وزیر بهداشت در روزهای اخیر هشدار به پزشکان زیرمیزی بگیر بود ه است، جایی که دکتر هاشمی گفته است: «در مورد تخلف پزشکان سخت‌ترین واکنش را نشان خواهیم داد و معتقدیم دریافت‌های غیرقانونی رشوه محسوب می‌شود.»

تحلیل کارشناس

این موضوع وعده خوبی است اما اجرایی شدن این پیام اهمیت زیادی دارد. از سوی دیگر باید عواملی که پزشکان را به سمت زیرمیزی گرفتن سوق می‌دهد، شناسایی شود که به‌نظر می‌رسد در این زمینه بررسی‌های کافی انجام نشده است. ازسوی دیگر آموزش اخلاق حرفه‌ای هم اهمیت دارد. در ابتدا باید حمایت‌هایی صورت گیرد و راه‌حل مناسبی ارائه شود. باید توانمندی در اعمال تنبیه را سنجید.

عیادت از کودکان بیمار

به گزارش گروه علمی باشگاه خبرنگاران، دکتر هاشمی چندی پیش با حضور در بیمارستان نورافشار تهران از چند کودک مریوانی که به دلیل انفجار مین برجای مانده از هشت سال دفاع مقدس مجروح شده بودند، عیادت کرد و از نزدیک در جریان روند رسیدگی به درمان این کودکان قرار گرفت. این اقدام وزیر چه ویژگی‌هایی از شخصیت او را نشان می‌دهد؟

تحلیل کارشناس

این موضوع از نظر روانشناسی نشان می‌دهد وزیر بهداشت هوش هیجانی بالایی دارد و در خلق موقعیت و شرایطی به نفع وزارتخانه و دولت هر کوششی را به‌کار می‌برد. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند می‌دانند در کجا و چه زمانی با مردم رابطه مناسبی پیدا کنند. از سوی دیگر این حادثه مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی و. . . بزرگ و چشمگیر نبوده است. به عبارت دیگر وزیر بهداشت از یک موقعیت کوچک بهره برده است. این موضوع نگاه قشنگی است که به ما می‌گوید برای داشتن یک رفتار خوب لزوما نباید حادثه‌ای بزرگ اتفاق بیفتد. این رفتار می‌تواند نشان دهد وزیر در کنار مردم است و می‌تواند در یک موقعیت کوچک هم همدلی لازم را داشته باشد.

توضیح وزیر بهداشت درباره پولدار بودنش

افراد متخصص که پشتکار خوبی هم دارند، به سطح درآمد بالایی می‌رسند. وزیر دولت یازدهم درباره پولدار بودن خودش به رسانه‌ها می‌گوید: «به نظرم وزیر پولدار خوب است چون وقتی فردی پولدار باشد، خودش را وقف می‌کند و به هیچ چیز دیگری فکر نمی‌کند. در ضمن شائبه‌ای هم به وجود نمی‌آید که او می‌خواهد از این فرصت برای خودش، خانواده و نزدیکانش استفاده کند. وزیر پولدار بخشنده است، با دید وسیع‌تری نگاه می‌کند و در ایجاد فرصت برای دیگران، سخاوتمند است.»

تحلیل کارشناس

فردی که با جرات پولدار بودنش را مطرح می‌کند اعتماد به نفس بالایی دارد. او مطمئن است که پولش را از راه درست به‌دست آورده و می‌خواهد از اصل جلوگیری از بروز رفتار استفاده کند و درواقع جلوی بعضی اتهامات احتمالی آینده را از مطبوعات و مردم بگیرد و اجازه بروز رفتارهای غلط را به دیگران نمی‌دهد. این پیام می‌گوید که وزیر می‌خواهد از شائبه‌هایی که ممکن است در آینده وجود داشته باشد، دیگران را خلع سلاح کند. علاوه بر این تحلیل روانشناسانه و شناختی وزیر نشان می‌دهد که وزیر نسبت به دارایی‌های خودش دید مثبتی دارد و به دولت اطمینان خاطر می‌دهد که چون پول دارد نیازی نیست از راه‌های نادرست درآمد داشته باشد.

وزیر باهوش را بهتر بشناسید

بدون اینکه لازم باشد یک تست هوش را روی میز وزیر بهداشت بگذاریم به شما می‌گوییم که آقای وزیر آی‌کیو بالایی دارد. افراد باهوش در هر شرایطی ایده‌های جدید و افکار تازه دارند و به‌دنبال این هستند که ایده‌های‌شان را به مرحله اجرا بگذارند. این افراد از پیشرفت‌های مختلف استقبال و عقاید تازه‌شان را به‌سادگی مطرح می‌کنند. پرونده کاری و تحصیلی وزیر بهداشت هم این خصوصیات او را تایید می‌کند. دکتر قاضی‌زاده هاشمی، متخصص چشم‌پزشکی و فوق‌تخصص جراحی قرنیه است. او در حال حاضر ریاست بیمارستان تخصصی چشم‌پزشکی نور را برعهده دارد و در بیمارستان فارابی هم رئیس بخش قرنیه است. فردی که ‌آی‌کیو متوسط و پایین دارد به‌طور حتم نمی‌تواند به این مدارج تحصیلی عالی دست پیدا کند.

باهوش‌ها از سلول‌های مغزشان به‌درستی استفاده می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که این سلول‌ها بیکار بنشینند. این افراد با خواندن کتاب‌های مختلف، مجلات و مقاله‌های عمومی و تخصصی مدام درحال بالا بردن اطلاعات و قدرت مغزشان هستند که به پیشرفت کاری و شخصی آنها منجر می‌شود. یادگیری برای‌شان اهمیت دارد و می‌دانند که باید این آموخته‌ها را دراختیار دیگران هم قرار دهند. تحقیق و پژوهش هم از حوزه‌های مورد علاقه نابغه‌هاست که می‌تواند با انتشار و کشف روش‌های تازه همراه باشد.

زندگینامه وزیر بهداشت در وب‌سایت شخصی‌اش نشان می‌دهد که دکتر هاشمی دوره پزشکی عمومی را در سال 1365 به پایان رسانده و در سال 1368 موفق به گذراندن دکترای تخصصی چشم‌پزشکی در دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد شده است. او فلوشیپ قرنیه و سگمان قدامی را در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیمارستان لبافی‌نژاد، با موفقیت طی کرده و در حال حاضر در دانشگاه علوم پزشکی تهران به‌عنوان استاد مشغول به خدمت است.

این پزشک متخصص جراحی‌های خاص و حساسی را در مرکز پزشکی نور انجام می‌دهد که نشان‌دهنده تخصص و تجربه زیاد وی در رشته کاری‌اش است. علاوه بر این10 کتاب و 157 مقاله جهانی از او منتشر شده که این حجم از تحقیق و تالیف، وزیر بهداشت را به محقق و دانشمندی جهانی تبدیل کرده است. از افتخارات ملی دکتر هاشمی راه‌اندازی 31 روش عمل جراحی چشم در ایران است که برای نخستین‌بار در کشور انجام شده است./ مجله زندگی ایده آل

عکاس با دل و جرات بر روی ماگمای داغ آتشفشان هاوایی
آداب و رسوم شب یلدا در آذربایجان شرقی و غربی
بیوگرافی آکشی کومار
بیوگرافی دکتر محمود حسابی
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه