خبرگزاری مهر: مدیرکل دفتر سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت گفت: بیشترین رشد هوشی در کودکان قبل از سن هشت سالگی است و در دو سال اول زندگی بیشترین رشد سلول‌های مغزی اتفاق می‌افتد. دکتر محمداسماعیل مطلق با بیان اینکه مراقبت ویژه از کودک تا 36 ماه پس از تولد منجر به تکامل جسمی، عصبی، روحی و اجتماعی کودک می‌شود، افزود: این دوره تکاملی که باید تحت مراقبتهای ویژه والدین انجام شود مهمترین دوره مراقبت‌های پس از زایمان کودکان است که دولتها نیز در روند آن تاثیر بسزایی ایفا می‌کنند. وی گفت: این 36 ما ...

خبرگزاری مهر: مدیرکل دفتر سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت گفت: بیشترین رشد هوشی در کودکان قبل از سن هشت سالگی است و در دو سال اول زندگی بیشترین رشد سلول‌های مغزی اتفاق می‌افتد.

 

رشد هوشی کودکان، 2 سالگی را دریابید - تصویر 1

 

دکتر محمداسماعیل مطلق با بیان اینکه مراقبت ویژه از کودک تا 36 ماه پس از تولد منجر به تکامل جسمی، عصبی، روحی و اجتماعی کودک می‌شود، افزود: این دوره تکاملی که باید تحت مراقبتهای ویژه والدین انجام شود مهمترین دوره مراقبت‌های پس از زایمان کودکان است که دولتها نیز در روند آن تاثیر بسزایی ایفا می‌کنند.

 

وی گفت: این 36 ماه که 6 ماه ابتدایی آن تغذیه مطلق کودک با شیرمادر است و 6 تا 24 ماهگی کودک نیز این تغذیه با غذای کمکی همراه می‌شود زمانی است که رشد اولیه کودک کاملا شکل می‌گیرد.

 

مطلق، مراقبتهای دوره بارداری را به سه دوره قبل از بارداری، حین بارداری و پس از زایمان تقسیم کرده و گفت: در مراقبتهای قبل از بارداری کنترل سیستم باروری و بررسی سابقه پزشکی و فامیلی زوجین از نظر وجود بیماریهای ارثی یا مصرف دارو و سابقه بیماریهایی نظیر دیابت، فشارخون، قلبی و عروقی، تنفسی، کلیوی، کم‌خونی، اختلالات تیروئیدی و دهان ‌و دندان باید بررسی شود.

 

وی، بررسیهای جسمی، روحی و معیشتی زوجین را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: برنامه ‌های مبتنی بر توجه کامل به رشد اولیه کودک فرصت فوق‌العاده‌ای برای اجتناب از مشکلات رشد و تکامل ارائه کرده و منافع بلند مدتی برای فرد و جامعه به ارمغان می‌آورد.

 

مدیرکل دفتر سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت، بیشترین رشد هوشی در کودکان را قبل از سن 8 سالگی دانست و گفت: اولین سالهای زندگی در مورد تغذیه و رشد جسمی کودکان بسیار تعیین کننده بوده و در دو سال اول زندگی بیشترین رشد سلولهای مغزی همراه با شکل ‌گیری ارتباطات عصبی اتفاق می‌افتد.

 

وی، سالها و ماههای آغازین زندگی افراد را سالهای سرمایه گذاری برای توسعه انسانی ارزیابی کرد و اظهارداشت: دولت و خانواده ها در این سرمایه ‌گذاریها نقش تعیین‌ کننده‌ای دارند و دولت بعد از تولد کودکان آنها را در مقابل 9 بیماری سخت و کشنده سل، فلج اطفال، هپاتیت، دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، سرخک، سرخجه و اوریون واکسینه می‌کند.

 

مطلق، مراقبتهای بهداشتی در زمینه میزان قد، وزن و رشد کودک را در مراکز بهداشتی درمانی و خانه‌های بهداشتی شهری و روستایی اقدام دیگر دولت در این زمینه اعلام کرد و ابراز داشت: در این مراکز کودکان دارای پرونده هستند و این پرونده‌ها تا قبل از مدرسه تمامی مراحل بررسی وضعیت جسمی آنان را پایش می‌کند.

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه