شهرزاد: زگیل، برآمدگی کوچک پوستی است که بر اثر آلودگی به نوعی ویروس ایجاد می‌شود. عامل زگیل ویروسی به نام پاپیلوما بوده که لایه خارجی پوست را درگیر می­کند و به صورت توده­ای برجسته با سطح نامنظم همراه با نقاط سیاه روی آن قابل مشاهده است. زگیل‌ها معمولا به رنگ پوست، سفید، صورتی یا قهوه­ای مایل به زرد هستند، سطحی ناهموار دارند و جز خارش عارضه­ دیگری ندارند. این ویروس از فردی به فرد دیگر از طریق دست دادن، دستگیره در آلوده، استخر، کیبورد کامپیوتر، حوله و دمپایی انتقال پیدا می­کند و در صورت خرا ...

شهرزاد: زگیل، برآمدگی کوچک پوستی است که بر اثر آلودگی به نوعی ویروس ایجاد می‌شود. عامل زگیل ویروسی به نام پاپیلوما بوده که لایه خارجی پوست را درگیر می­کند و به صورت توده­ای برجسته با سطح نامنظم همراه با نقاط سیاه روی آن قابل مشاهده است. زگیل‌ها معمولا به رنگ پوست، سفید، صورتی یا قهوه­ای مایل به زرد هستند، سطحی ناهموار دارند و جز خارش عارضه­ دیگری ندارند.

 

زگیل روی پوست بچه ها و روش های درمان آن - تصویر 1

 

 این ویروس از فردی به فرد دیگر از طریق دست دادن، دستگیره در آلوده، استخر، کیبورد کامپیوتر، حوله و دمپایی انتقال پیدا می­کند و در صورت خراشیدن پوست می­تواند سبب ابتلا شود. کندن گوشه ناخن با دندان‌ها و خراشیدن پوست می­تواند موجب ابتلا شود. به طور کلی زگیل انواع مختلفی دارد که شامل زگیل معمولی، زگیل پا، زگیل مسطح، زگیل تناسلی، زگیل نخی و زگیل قارچی است که بیشتر در کف دست‌ها، پاها، کناره ناخن، پشت دست و حتی داخل دهان دیده می‌شود. سن شایع ابتلا به زگیل دوران کودکی و نوجوانی است. افرادی که به اگزمای مزمن مبتلا هستند بیشتر استعداد ابتلا به این بیماری و عدم کنترل آن را دارند.

 

در كودكان، معمولا زگیل، بدون درمان و پس از طی دوره‏ای چند ماهه تا چند ساله ناپدید می‏شود. با این حال، از آنجا كه احتمال گسترش زگیل به سایر نواحی بدن فرد مبتلا یا انتقال آن به افراد دیگر وجود دارد، درمان زگیل منطقی به نظر می‏رسد. به ویژه هنگامی كه زگیل‏ها باعث ناراحتی یا درد شوند، درمان ضرورت می‏یابد. مکان‌های شایع  ابتلا عبارتند از: انگشتان، دست‌ها وکنار ناخن­ها، زانو­ها، آرنج­ها وکف پاها.

 

 

ضرورت درمان زگیل در کودکان         

                                   

درمان زگیل بستگی به محل ابتلا و میزان آزاردهندگی‌ آن دارد. در بیشتر موارد به خصوص دوران کودکی زگیل نیاز به درمان ندارد و خودش با ارتقا سطح سیستم ایمنی بدن(طی 2 تا 3 سال) بهبود پیدا می­کند ولی چون در طی زمان با خراشیده شدن سطح آن منتشر و بزرگ­تر می­شود، هرچقدر ضایعه کوچک‌تر و محدودتر باشد برداشتن آن ساده ­تر است. بهتر است برای درمان هر چه زودتر اقدام شود.

 

 

روش‌های درمان زگیل:

 

-در صورتی‌که ضایعه به تعداد کم باشد، دور ضایعه را لاک ناخن یا پماد اکسید روی زده و از محلول اسیدی که با تجویز پزشک ساخته شده یا به صورت آماده در داروخانه­ ها به فروش می‌رسد، می­توان استفاده کرد. (درمان خانگی)

 

- درمان توسط پزشک: استفاده از کوتر یا کرایو برای سوزاندن یا فریز کردن که توسط پزشک صورت می­گیرد. لازم به ذکر است قبل از کوتر کردن، ابتدا ضایعه بی­حس می­شود.

 

جراحی اغلب در درمان زگیل­هایی که به روش‌های درمانی پاسخ نداده­اند به کار می­رود.

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه