شهرزاد: به فصلی نزدیک می­‌شویم که بهترین زمان برای سفر است. امتحانات تمام شده، مدرسه­‌ها هم تعطیل شده و هیچ بهانه­‌ای برای بدقولی وجود ندارد، اما این فصل سفر، گرم­ترین روزهای سال هم هست و اگر به نقشه آب‌وهوایی کشور نگاهی بیندازید، خواهید دید که هرچه به سر گربه نزدیک­تر شوید، هوای خنک­تری را تجربه می­‌کنید. با این حساب، شاید سفر به تبریز، یکی از بهترین گزینه­‌ها باشد. تبریز، یکی از شهرهایی است که در تابستان، آب‌وهوایی خنک و دل‌پذیر دارد و به‌جز این، از شهرهای تاریخی، مذهبی و تفریحی هم هست ...

شهرزاد: به فصلی نزدیک می­‌شویم که بهترین زمان برای سفر است. امتحانات تمام شده، مدرسه­‌ها هم تعطیل شده و هیچ بهانه­‌ای برای بدقولی وجود ندارد، اما این فصل سفر، گرم­ترین روزهای سال هم هست و اگر به نقشه آب‌وهوایی کشور نگاهی بیندازید، خواهید دید که هرچه به سر گربه نزدیک­تر شوید، هوای خنک­تری را تجربه می­‌کنید. با این حساب، شاید سفر به تبریز، یکی از بهترین گزینه­‌ها باشد.

تبریز، یکی از شهرهایی است که در تابستان، آب‌وهوایی خنک و دل‌پذیر دارد و به‌جز این، از شهرهای تاریخی، مذهبی و تفریحی هم هست و می­‌توانید سفری چندمنظوره داشته باشید!

 

مهم­تر از همه این­ها، سفر به تبریز می­‌تواند سفری تفریحی و آموزشی برای فرزندان‌تان باشد.

 

 

ال­گلی؛ شروع سفری خاطره­‌انگیز

 

«ال­گلی» یا باغ ملی، پارکی است در اطراف یک دریاچه مصنوعی. تپه­‌ای در قسمت شرقی پارک قرار دارد که از روی پله­‌ها به سمت استخر یا همان دریاچه مصنوعی کشیده شده است. یک آبشار هم در نوک تپه قرار دارد که به سمت استخر سرازیر است.

 

درست وسط این استخر، یک ساختمان شش‌گوشه بزرگ قرار دارد؛ اما آن‌چه این محل را برای کودکان هم جذاب و دوست‌داشتنی کرده، پارک جدید و بزرگی است که به سبک شهربازی، کنار این باغ ساخته شده و می­‌تواند مکان مناسبی برای تفریح و لذت بردن از سفر برای آن‌ها باشد. از آن‌جا که تبریز، شهری است که حتی تفریح در آن نیز با تاریخ گره خورده است، بهتر است فرزندان‌تان بدانند که این استخر، در دوران سلطنت شاهان «آق­قویونلو» ساخته شده است.  

 

سفر به تبریز با بچه ها، ال­گلی را از قلم نیندازید - تصویر 1

 

خانه مشروطه؛ مهم­ترین بخش تاریخ ایران

 

بخشی از بازار تبریز، راسته کوچه نام دارد که اگر در آن قدم بزنید، حتما یاد کلاس تاریخ خواهید افتاد. اگر می­‌خواهید فرزندان‌تان، با «ستارخان» و «باقرخان» و چهره­‌هایی از این دست آشنا شوند که نقش مهمی در تاریخ ایران داشته­‌اند، حتما سری به خانه مشروطه بزنید.

 

در این خانه، عکس­‌هایی واقعی از تمام وقایع دوران مشروطه و تندیس­‌هایی وجود دارد که می­‌توانند معلمان تاریخی خوبی برای کودکان‌تان باشند. هم­چنین بخشی از این خانه، به موزه­ای تبدیل شده که لوازم شخصی سران انقلاب مشروطه و بسیاری از اسناد مربوط به این دوره را نگه‌داری می­‌کند.

 

اگر می­‌خواهید کودکان تاریخ‌گریز را به درس تاریخ علاقه‌مند کنید، حتما طوری از بازار عبور کنید که به در خانه مشروطه نزدیک شوید.

 

 

کندوان؛ خانه­‌هایی برای غارنشینی

 

حدود 60 کیلومتر که از تبریز دور شوید، به جایی می­‌رسید که شاید تنها در قصه­‌ها درباره‌اش خوانده باشید. کوه­‌هایی را می­‌بینید که درون­شان، خالی شده و مردم روستایی، درون این صخره­‌ها زندگی می­‌کنند. شاید بتوان به این مردم، غارنشینان مدرن لقب داد. اگر قبلا، داستان حمله مغول­ها به ایران را برای فرزندان‌تان تعریف کرده باشید، حالا می­‌توانید این داستان را دوباره مرور کنید. کندن این غارهای دست­‌ساز، در واقع مربوط به همان زمان است.

 

این منطقه، جزو سه روستای شگفت‌انگیز جهان است و در واقع، شما، از یکی از جاذبه­‌های مهم جهان دیدن می­‌کنید. در همین منطقه، در دل همین کوه­‌ها و کنار خانه­‌های همین مردم روستایی، هتلی شبیه همین خانه­‌ها ساخته شده که می­‌توانید با اقامت در این هتل، یک شب به شیوه این مردم، زندگی کنید.

 

سفر به تبریز با بچه ها، ال­گلی را از قلم نیندازید - تصویر 3

 

تبریز؛ شهر خوش­خوراک­‌ها

 

رستوران­‌های بسیار زیادی در تبریز وجود دارد که اگر یکی از آن­ها را امتحان کنید، حتما دلتان می­‌خواهد به باقی رستوران­ها هم سری بزنید. در این شهر، بسیاری از رستوران­‌های سنتی و مدرن، با غذاهای هر روزه و البته غذاهای مخصوص تبریزی، در کنار هم وجود دارند.

 

اگر به توصیه اول عمل کردید و به ال­گلی رفتید، به خاطر داشته باشید که کمی آن­ طرف­تر، هتل پنج‌ستاره‌ای با رستورانی گردان در طبقات بالایی آن قرار دارد که تمام غذاهای مدرن و ایرانی را سرو می­‌کند، اما یکی از ویژگی­‌های مهم آن، طبخ خوش‌طعم­ترین غذاهای سنتی تبریز و سرو آن است. اگر می­‌خواهید طعم کوفته تبریزی واقعی، آش گوجه‌فرنگی و دلمه برگ موی تبریزی را بچشید، حتما، پس از دیدن از پارک ال­گلی و بازی بچه­‌ها در شهربازی، برای صرف شام، به این رستوران بروید.

 

سفر به تبریز با بچه ها، ال­گلی را از قلم نیندازید - تصویر 4

 

مسجد کبود؛ بنایی تاریخی و مذهبی

 

تبریز، شهری است که تمام خیابان­ها و کوچه­‌های آن، پر از یادگارهای تاریخی است. شاید اسم «مسجد کبود»، «مسجد جهان­شاه» یا «عمارت مظفریه» را شنیده باشید. اگر از خیابان امام خمینی تبریز می­‌گذرید، بعد از چهار راه منصور، کمی مکث کنید. شاید مایل باشید بچه­‌ها، با این بخش از تاریخ هم آشنا شوند.

 

سفر به تبریز با بچه ها، ال­گلی را از قلم نیندازید - تصویر 5

 

این مسجد، قرن­ها پیش در زمان «قره‌قویونلو»ها و به دستور مقتدرترین پادشاهان این سلسله، یعنی «جهان­شاه» ساخته شد و به نام همین پادشاه نیز خوانده می­‌شود. گرچه این مسجد، بیش‌تر روزهای سال، در حال بازسازی است، اما گشتی در محوطه بیرونی و محیط داخلی آن و بازگویی داستان­‌های مربوط به آن دوره زمانی، بچه­‌ها را نه‌تنها به تاریخ و داستان­‌های مذهبی علاقه‌مند می­‌کند، بلکه ممکن است با همین سفر، در آینده، به سوی رشته معماری سنتی ایرانی نیز جذب شوند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه