ایسنا:مطالعه اخیر انجام شده بر روی بیش از ۲۰۰ کودک ساکن اسکاتلند نشان می‌دهد، نوزادان در سنین ۶ تا ۸ ماهگی به هنگام تماشای تصاویر تلویزیون همان عکس العملی دارند که افراد دائم الخمر با دیدن تصاویر مشروبات الکلی بروز می‌دهند. نتایج جدید درحالی به دست آمده است که تحقیقات قبلی نشان داده بود، افراد از بدو تولد به طور طبیعی پیش از هر چیز به چهره افراد نگاه می‌کنند. اما تحقیقات اخیر دانشگاه‌های استرلینگ و گلاسگو اثبات می‌کند زمانی که یک کامپیوتر تصویری از چهره یک انسان را نمایش می‌دهد و از طرفی د ...

ایسنا:مطالعه اخیر انجام شده بر روی بیش از ۲۰۰ کودک ساکن اسکاتلند نشان می‌دهد، نوزادان در سنین ۶ تا ۸ ماهگی به هنگام تماشای تصاویر تلویزیون همان عکس العملی دارند که افراد دائم الخمر با دیدن تصاویر مشروبات الکلی بروز می‌دهند.

 

نتایج جدید درحالی به دست آمده است که تحقیقات قبلی نشان داده بود، افراد از بدو تولد به طور طبیعی پیش از هر چیز به چهره افراد نگاه می‌کنند. اما تحقیقات اخیر دانشگاه‌های استرلینگ و گلاسگو اثبات می‌کند زمانی که یک کامپیوتر تصویری از چهره یک انسان را نمایش می‌دهد و از طرفی دیگر دستگاه تلویزیون مقابل کودکان روشن است، بسیاری از کودکان در وهله اول به دیدن صفحه تلویزیون تمایل نشان می‌دهند.

 

در آزمایشاتی که پیش از این بر روی افراد انجام شده بود، وقتی محققان تصاویری از صورت انسان‌ها به همراه عکس‌هایی از کوه،درخت، غذا، آلات موسیقی و... را در مقابل دیدگان آزمایش شوندگان قرار می‌دادند، متوجه می‌شدند که این افراد در وهله اول روی عکس‌های صورت متمرکزمی‌شوند.

 

اما نتایج به دست آمده در تحقیقات اخیر که نتایجی بسیار متفاوت از آنچه تاکنون ثبت شده بود را اعلام می کرد دانشمندان را شگفت زده کرد. مارکوس بیندمان،یکی از محققان دانشگاه گلاسگو دراین باره می‌گوید:"شاید این نکته که تلویزیون می‌تواند با چهره افراد برای جلب توجه کودکان رقابت کند، چندان هم عجیب نباشد."

 

وی ادامه می‌دهد:" شما باید نسبت به این مسئله نگران باشید چرا که در روابط گروهی آموخته‌ایم که چگونه با افراد معاشرت کنیم و چگونه از نگاه کردن به چهره‌های افراد از درون آنان آگاه شویم. اما اگر تنها به نگاه کردن به جعبه‌ای بسنده کنید، چیزی دستگیرتان نخواهد شد."

 

نتایج نظرسنجی مرکز تحقیقات صداو سیما که از تماشای ۴ ساعت و ۱۶ دقیقه تل��یزیون توسط کودکان در شبانه روز خبر می‌دهد نیز بر علاقه کودکان به این رسانه مهر تایید می‌زند. این در حالی است که همواره نسبت به اثرات مخرب روحی و جسمی تماشای بیش از حد تلویزیون در بین کودکان از سوی کارشناسان هشدار داده شده است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه