ایسنا: یک متخصص تغذیه عسل را از غذاهای غیرمجاز در دوران نوزادی عنوان کرد و گفت:«با توجه به رویش دندان‌ها از 6 تا 8 ماهگی در نوزادان توجه به مصرف مناسب غذاها و استفاده از غذاهای مختص این دوران موجب رویش بهتر دندان‌ها و کسب مهارت‌های خوردن در نوزاد خواهد شد. ». دکتر لیلی ناظمی هدف تغذیه کلی شیرخواران را تامین انرژی و مواد مغذی کافی برای رشد، نمو و سلامت بدن نوزاد دانست و گفت:« تقویت رابطه بین شیرخوار و والدین به ویژه مادر، ارائه دادن غذا به نوزادان با طعم و قوام مختلف به منظور کمک به تکامل مه ...

ایسنا: یک متخصص تغذیه عسل را از غذاهای غیرمجاز در دوران نوزادی عنوان کرد و گفت:«با توجه به رویش دندان‌ها از 6 تا 8 ماهگی در نوزادان توجه به مصرف مناسب غذاها و استفاده از غذاهای مختص این دوران موجب رویش بهتر دندان‌ها و کسب مهارت‌های خوردن در نوزاد خواهد شد.»

 

غذاهای غیرمجاز در نوزادی، به کودکان عسل ندهید - تصویر 1

 

دکتر لیلی ناظمی هدف تغذیه کلی شیرخواران را تامین انرژی و مواد مغذی کافی برای رشد، نمو و سلامت بدن نوزاد دانست و گفت:« تقویت رابطه بین شیرخوار و والدین به ویژه مادر، ارائه دادن غذا به نوزادان با طعم و قوام مختلف به منظور کمک به تکامل مهارت‌های خوردن در نوزاد و ارائه مواد غذایی به صورتی که با مرحله تکامل شیرخوار هماهنگی لازم داشته باشد از اهداف دیگر تغذیه مناسب برای شیرخواران است.»

 

وی در ادامه افزود: «دوران شیرخوارگی یا نوزادی به دلیل برخورداری کودک از سرعت بالای رشدی در مقایسه با سایر دوران های زندگی تامین انرژی، پروتئین و سایر مواد مغذی در این طیف سنی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. رژیم غذایی از 4 تا 6 ماه ابتدای زندگی نوزاد فقط شامل تغذیه انحصاری با شیر مادر خواهد بود، بعد از طی دوران اولیه زندگی کودک همراه کردن مواد غذایی جامد با رعایت ترتیب مناسب سنی او بلامانع است.»

 

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این‌که از صفر تا 3 ماهگی قوام غذای کودک باید حالت مایع داشته باشد، گفت:« در این دوران شیرخوار باید از شیر مادر یا شیر خشکی که غنی شده با آهن باشد مصرف کند، هر نوع غذای دیگر به غیر از شیر حتی آب هم برای شیرخوار توصیه نمی‌شود و شیر مادر خود به تنهایی تامین کننده مواد مغذی بدن نوزاد خواهد بود.»

 

این متخصص تغذیه مادران مبتلا به سوء تغذیه را به استفاده از شیرخشک در کنار شیر اصلی خود برای تغذیه شیرخوار توصیه کرد و افزود:« قوام غذای کودک در سنین 4 تا 6 ماهگی حالت مایع به خود می‌گیرد و مصرف مواد نرم آبکی در این دوران شروع خواهد شد. 6 تا 8 ماهگی آغاز تدریجی پوره‌ها و غذاهای له و نرم شده برای نوزاد است، موادی همچون لعاب برنج و غلات، آب میوه‌های بدون شکر، میوه‌ها و گوشت‌های پخته و پوره شده البته گوشت به میزان خیلی کم و ماست ساده در این دوران توصیه می‌شود، غذاهایی دریایی از غذاهای غیرمجاز در این دوران است که نباید برای نوزاد مورد استفاده قرار داد.»

 

دکتر ناظمی عسل را به عنوان غذاهای غیرمجاز برای استفاده نوزادان در دوران 6 تا 8 ماهگی به دلیل آلوده بودن آن در حین جمع آوری شهد گل‌ها توسط زنبور و ابتلا به بوتولیسم دانست.

 

وی با بیان این‌که 9 تا 11 ماهگی در شیرخواران آغاز تدریجی غذاهای نسبتا نرم است، ادامه داد که سبزی‌های پخته شده، ماکارونی، نان، میوه‌های کمپوت شده، استفاده از غذاهای دریایی به صورت نرم، زرده تخم مرغ کاملا پخته شده و تمام غذاهای مورد استفاده در دوران 6 تا 8 ماهگی را در این دوران می‌توان مورد استفاده نوزاد قرار داد. سبزیجات خام، انواع مغزها، عسل از غذاهای غیر مجاز در این دوران خواهد بود. در 12 ماهگی می‌توان از شیر گاو جوشیده همراه با آب جوشیده سرد شده و کره به میزان یک قاشق مرباخوری استفاده کرد.

 

وی در پایان توصیه کرد:« تغذیه مناسب از سوی والدین برای نوزاد موجب کسب بهتر مهارت‌ها و ظهور آن برای فرزندشان در آینده خواهد شد، بنابراین توجه به شیوه‌های تغذیه‌ای کودک از طرف خانواده‌ها در آینده او بسیار تاثیرگذار خواهد بود که باید به این امر واقف باشند.»

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه