مجله دانشگاه علوم پزشکی اردبیل : اکثر داروهای مصرفی جهت کم کردن نفخ شکم دارای عوارض و اثرات سوئی است که بیشتر ما را در جهت مصرف داروهای گیاهی رهنمود می‌کند. نفخ یکی از شایعترین اختلالات دستگاه گوارش است که با احساس گاز در معده و اتساع شکمی همراه است. تجمع گاز با فشار بر دیافراگم آنرا به طرف بالا آورده و باعث کاهش انبساط ریه ها می شود که مشکلات تنفسی را به همراه دارد. اتساع شکمی یکی از عوارض بعد از عمل جراحی است. سزارین یکی از مهمترین اعمال جراحی در طب زنان و زایمان است و در عصر حاضر شایعت ...

مجله دانشگاه علوم پزشکی اردبیل : اكثر داروهای مصرفی جهت كم كردن نفخ شكم دارای عوارض و اثرات سوئی است كه بیشتر ما را در جهت مصرف داروهای گیاهی رهنمود می‌كند.
 
نفخ شکم پس از سزارین را اینگونه از بین ببرید - تصویر 1
 
نفخ یكی از شایعترین اختلالات دستگاه گوارش است كه با احساس گاز در معده و اتساع شكمی همراه است. تجمع گاز با فشار بر دیافراگم آنرا به طرف بالا آورده و باعث كاهش انبساط ریه ها می شود كه مشكلات تنفسی را به همراه دارد. اتساع شكمی یكی از عوارض بعد از عمل جراحی است.
 
سزارین یكی از مهمترین اعمال جراحی در طب زنان و زایمان است و در عصر حاضر شایعترین نوع جراحی است. امروزه۳۶% علل سزارین، سزارین قبلی و۳۰% زایمان سخت می باشد. آمار سزارین در ایران بسیار متفاوت می‌باشد. در سال ۱۳۷۹ میزان سزارین ۲۹ استان كشور ۳۵% بود.
 
یكی از عوارض گوارشی بعد از سزارین نفخ می باشد، محل بخیه ها به علت اتساع شكم تحت فشار بوده و بازشدن آن بعد از سزارین شایعتر از هر جراحی دیگر شكمی است.

نفخ شدید در بیمار ایجاد درد می كند كه برای كاهش این درد می توان از ضد دردهای مخدر، مثل مپریدین هیدروكلراید، مرفین سولفات، آسپیرین كدئین و روش های كنترل دیگر مثل آرام سازی، ماساژ شكم، تغییر وضعیت، موسیقی، ركتال تیوب و در نهایت جراحی استفاده نمود.
 
اكثر داروهای مصرفی جهت كم كردن نفخ شكم دارای عوارض و اثرات سویی است كه بیشتر ما را در جهت مصرف داروهای گیاهی رهنمود می كند. از آنجایی كه اكثر گیاهان معطر خوراكی بوده و هزاران سال قدمت مصرف دارند همچنین گرایش مثبت و توجه عمومی برای استفاده از گیاهان شفابخش كه قسمت عمده ای از طب سنتی ایران را تشكیل می دهد وجود دارد، بنابراین شناسایی و بررسی اثرات آنها و كاهش عوارض ناشی از داروهای شیمیایی و اقدامات تهاجمی، مفید خواهد بود.
 
اسانس نعناع از تقطیر گل ها و سرشاخه های تازه نعناع بدست می آید مایعی است بی رنگ یا زردكم رنگ ، یا مایل به سبز با بو و طعم تند كه شامل موادی مثل منتول ، منتون ، استات منتیل و استات دی متیل سولفید تقطیر نشده است.
 
لیوو همكاران در پژوهشی نشان دادند كه اسانس نعناع در بهبود كرامپ های شكمی مؤثر است. اسانس نعناع اسفنگتر تحتانی مری را شل كرده و موجب مهار عضلات صاف و تنظیم حركات دستگاه گوارش می شود از این رو دارای اثرات ضد نفخ و هضم كننده غذا می باشد.
 
كینگهام تاثیر اسانس نعناع را در اسپاسم كولون نشان داد همچنین نش و همكاران در تحقیقی نشان دادند كه اسانس نعناع در بهبود علایم سندرم روده تحریك پذیر تأثیر عمده ای ندارد قطره خوراكی سوپرمینت فرآورده دارویی جدیدی در ایران است كه از دسته دارویی ضد نفخ ها می‌باشد. از اسانس گیاه نعناع با نام علمی منتااسپیكاتااز خانواده نعنایان] تهیه شده است.

 این فرآورده بر اساس وجود حداقل ۵/۹ میلی گرم منفی كارون در اسانس تعیین مقدار شده است. گیاهان دارویی به علت دارا بودن مواد مؤثره گوناگون بدون آنكه مجموعه مواد مؤثره آنها بر روی یكدیگر تاثیر گذاشته و یا تداخل كنند، می توانند در درمان بسیاری از بیماری ها مخصوصاً امراض گوارشی كاربرد داشته باشند، بنابراین كنترل عوارض گوارشی بعد از عمل توسط داروهای گیاهی پیآمدهای سودمندی را برای مادر و نوزاد بدنبال خواهد داشت.
 
بر همین اساس پژوهشی بر روی ۱۰۷ نفر از خانم های مراجعه كننده به بیمارستان شهیدان مبینی شهر سبزوار كه سزارین شده بودند انجام گرفت.
 
نتایج این پژوهش نشان می دهد سوپرمینت بر كاهش شدت نفخ بعد از سزارین مؤثر است. همچنین عوامل مداخله گری مثل دفعات قدم زدن، بغیر از دارو بر كاهش شدت نفخ مؤثر بوده اند.
 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه