کودکانی مستقل و مرتب تربیت کنید

کودکانی مستقل و مرتب تربیت کنید

نی نی بان: شرکت دادن کودکان در کارهای مختلف خانه به آن‌ها استقلال و به همان اندازه مهارت‌های ارزشمند زندگی را می‌آموزد. از میان کارهایی که کودکان می‌توانند در خانه انجام دهند، کارهایی را انتخاب کنید که برایشان سرگرم‌کننده است. کودکان می‌توانند مفید باشند اگر به آن‌ها فرصت، زمان و ابزار مناسب بدهیم.

 

کودکانی مستقل و مرتب تربیت کنید - تصویر 1

 

آن‌ها می‌توانند:

 

  • اتاق خودشان را تمییز کنند
  • خرده کاغذ‌ها را جمع کنند
  • در آماده کردن میان وعده‌ها کمک کنند
  • چیدن میز غذا را یاد بگیرند
  • غذا را به سر میز ببرند
  • ظروف را از ماشین ظرفشویی در آورند
  • در بردن زباله‌ها همکاری کنند

 

برای کودکان‌تان سخت نیست اگر از آن‌ها بخواهید تا در کارهای خانه به شما کمک کنند. باید بدانید کودکان تا جایی که در توان‌شان باشد از کمک کردن لذت می‌برند. با هدایت آرام و صبوری شما، کودکان‌مان قادر خواهند بود این وظایف روزانه را به درستی انجام دهند.

 

در اینجا 10 فعالیتی که کودکان‌ از آن‌ها لذت می‌برند، آورده شده است:

 

1- آماده کردن غذا

 

پوست کندن، ریز کردن، مخلوط کردن از جمله کارهایی است که کودکان انجام می‌دهند. آن‌ها هر روز صبحانه، میان وعده، و ناهارشان را درست می‌کنند و مهارت‌های آشپزی و به همان اندازه انتخاب غذاهای سالم را یاد می‌گیرند.

 

2-  آب دادن گل‌ها

 

کودکان می‌توانند از باغچه‌های کوچک مراقبت کنند. آن‌ها همیشه از آب دادن گل‌ها با ظرف کوچک‌شان لذت می‌برند.

 

3-  جارو کردن

 

واقعا مهم است که اندازه جارو کوچک باشد. شما می‌توانید جارویی معمولی را بردارید و دسته آن را کوتاه کنید، در این شرایط جارو کردن برای کودک‌تان راحت‌تر خواهد بود.

 

4-  غذا دادن به حیوانات خانگی

 

مراقبت از یک حیوان خانگی به کودک شما حس مسئولیت و شفقت می‌دهد. در سن 2/5 سالگی، دختر شما قادر است مقداری غذای پرنده را از قفسه در آورده و آن را در ظرفش خالی کند. این وظیفه‌ای ساده اما مهم است.

 

5-  پر کردن ماشین لباس‌شویی

 

این کار مورد علاقه بسیاری از کودکان است. آن‌ها با اشتیاق ماشین لباس‌شویی را پر می‌کنند، پودر را به آن اضافه می‌کنند و درجه آن را روی دکمه شروع می‌چرخانند.

 

6-  شستن ماشین

 

همه ما می‌دانیم که این کار چقدر لذت‌بخش است. برای کودکان هم شستن ماشین شبیه آب‌بازی است و از آن لذت می‌برند.

 

7- هرس کردن باغچه

 

با همکاری ما، کودکان قادرند علف هرز را از گیاه تشخیص دهند. وقتی کودکان این کار را انجام می‌دهند اهمیت مفید بودن را درک می‌کنند.

 

8-  بیرون بردن زباله‌ها

 

همیشه این کار سرگرم‌کننده است. وقتی ما اغلب با سطل زباله‌‌ای که به دنبال خود می‌کشیم به سمت در ورودی حرکت می‌کنیم، کودک می‌خواهد همراه‌مان بیاید تا به این بهانه چند دقیقه از خانه بیرون برود.

 

9-  چک کردن نامه‌ها

 

وای جذابیت صندوق پستی! انتظار نامه‌ و کارت‌ پستال‌های کوچک. متاسفانه بیشترشان قبض‌های مادر است اما همچنان کودکان از باز کردن صندوق پستی، شمردن نامه‌ها و رساندن آن‌ها به والدین لذت می‌برند.

 

10-  گردگیری کردن

 

کودکان مشتاقانه تمام سطوحی را که قدشان به آن می‌رسد، گردگیری می‌کنند. او خوشحال است در حالی که لباس‌اش پر از گرد و خاک شده است.

 

اگرچه کودک ممکن است تمام اسباب‌بازی‌هایش را سر جایش نگذاشته باشد و دوچرخه خود را بیرون رها کرده باشد، ولی باید بدانیم که او سعی می‌کند طور دیگری به ما کمک کند. برای او این کار به جذابیت قهرمانان یا جعبه‌هایشان است. کودکان می‌خواهند در کارهای خانه شرکت کنند و اگر این فرصت را به آن‌ها بدهیم، به بهترین شکل آن را انجام خواهند داد.

 

 

فعالیت
خانه
لذت
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه