نی‌نی بان: آیا شما باردارید؟ بعضی از نشانه‌ها ممکن است زمانی که دوره قاعدگی‌تان به تعویق می‌افتد یا یک یا دو هفته پس از آن نمایان شوند. در حقیقت، از هر 10 زن 7 نفر در هفته ششم بارداری به نشانه‌های آن پی می‌برند. اگر زمان دقیق قاعدگی‌تان را نمی‌دانید یا تاریخ آن هر ماه تغییر می‌کند، نمی‌توانید درباره زمان دقیق آن مطمئن باشید. اما اگر تعدادی از نشانه‌های زیر را مشاهده کردید (تمام این نشانه‌ها برای تمام زن‌ها نمایان نمی‌شود) و از اینکه دوره قاعدگی‌تان به تاخیر افتاده تعجب کرده‌اید، احتمال با ...

نی‌نی بان: آیا شما باردارید؟ بعضی از نشانه‌ها ممکن است زمانی که دوره قاعدگی‌تان به تعویق می‌افتد یا یک یا دو هفته پس از آن نمایان شوند. در حقیقت، از هر 10 زن 7 نفر در هفته ششم بارداری به نشانه‌های آن پی می‌برند.

اگر زمان دقیق قاعدگی‌تان را نمی‌دانید یا تاریخ آن هر ماه تغییر می‌کند، نمی‌توانید درباره زمان دقیق آن مطمئن باشید. اما اگر تعدادی از نشانه‌های زیر را مشاهده کردید (تمام این نشانه‌ها برای تمام زن‌ها نمایان نمی‌شود) و از اینکه دوره قاعدگی‌تان به تاخیر افتاده تعجب کرده‌اید، احتمال بارداری شما زیاد است. دراین صورت تست بارداری دهید تا درباره آن مطمئن شوید. اگر باردار هستید، سریع به پزشک مراجعه کنید.

1. بیزاری از غذا

اگر شما به تازگی باردار هستید، طبیعی است که از بوی ساندویچ یا یک فنجان قهوه یا رایحه‌ای خاص احساس تهوع کنید. اگر چه هیچ‌کس به طور قطع دلیل آن را نمی‌داند اما ممکن است از عوارض افزایش سریع میزان استروژن در سیستم بدن شما باشد. در این شرایط ممکن است حتی احساس کنید نسبت به غذای مورد علاقه‌تان حس تنفر دارید.

2. تغییرات رفتاری

طبیعی است در طول بارداری رفتار شما  تغییر کند، بخشی از آن به دلیل تغییرات هورمونی است که روی سطح انتقال دهنده‌ عصبی شما (پیغام‌های عصبی مغز) تاثیر می‌گذارد. هر فردی به شکلی متفاوت به این تغییرات عکس‌العمل نشان می‌دهد. برای مثال احساسات بعضی‌ها، چه خوب و چه بد، افزایش می‌یابد در حالی که بعضی دیگر افسرده و عصبی می‌شوند.

اگر شما آنقدر احساس ناراحتی و ناامیدی می‌کنید که قادر نیستید مسئولیت‌های روزانه‌تان را انجام دهید، یا فکر می‌کنید به خودتان آسیب می‌رسانید، با روانشناس مشورت کنید.

 3. نفخ شکم

تغییرات هورمونی در اوایل بارداری می‌تواند به شما احساس نفخ دهد، مثل زمان قبل از قاعدگی بعضی از زن‌ها. به همین دلیل است که لباس‌های شما باید در ناحیه کمر کمی گشادتر از حد معمول باشد، حتی در اوایل زمانی که ��حم شما هنوز بسیار کوچک است.

4. تکرر ادرار

کمی بعد از بارداری، تغییرات هورمونی باعث افزایش سرعت جریان خون از طریق کلیه‌ها می‌شود. این باعث می‌شود مثانه‌تان زودتر پر شود و شما تکرر ادرار داشته باشید. این نشانه‌ ممکن است از اوایل هفته ششم تا دوره اول (سه ماه اول) دیده شود.

با پیشرفت بارداری، تکرر ادرار نیز ادامه یا افزایش می‌یابد و این به دلیل افزایش چشمگیر حجم خون در طول بارداری است که منجر به تولید مایع بیشتری می‌شود که در مثانه جمع می‌گردد. مشکل شما زمانی که جنین در حال رشد فشار بیشتری به مثانه‌تان می‌آورد، افزایش می یابد.

5. احساس خستگی

ناگهان احساس خستگی می‌کنید؟ هیچکس به طور قطع نمی‌داند که دلیل خستگی در این دوران چیست اما ممکن است علتش افزایش سریع هرمون‌ پروژسترون باشد که بر بی‌خوابی شما تاثیر می‌گذارد. البته، تهوع و  تکرر ادار در طول شب نیز می‌تواند به خستگی شما شدت بخشد.

شما در دوره دوم بارداری (سه ماه دوم) انرژی بیشتری احساس خواهید کرد. اگرچه احساس خستگی معمولا در اواخر بارداری، هنگامی که وزن شما زیاد می‌شود، دوباره به سراغ‌تان می‌آید و خواب شب شما نیز سخت‌تر خواهد شد.

6. تورم پستان

یکی از اولین نشانه‌های بارداری حساس شدن و درد پستان‌ها است که به دلیل افزایش هورمون به‌وجود می‌آید. این درد و تورم نوع شدید آن چیزی است که شما در زمان قبل از قاعدگی‌ احساس می‌کنید. این درد پس از دوره اول (سه ماه اول)، هنگامی که بدن شما با تغییرات هورمونی منطبق شد، کاهش می‌یابد.

7. تهوع

تعدادی از زنان تا یک ماه پس از بارداری حالت تهوع ندارند در حالی که بعضی دیگر ممکن است یک یا دو هفته زودتر آن را تجربه کنند. تهوع نه تنها در صبح که در ظهر و شب نیز ممکن است رخ دهد.

حدود نیمی از زنان بارداری که حالت تهوع دارند، در آغاز دوره دوم (سه ماه دوم) بهبود می‌یابند. این حالت برای بسیاری دیگر تا یک ماه یا بیشتر طول می‌کشد. تعداد کمی که خوش‌شانس هستند نیز اصلا آن را تجربه نمی‌کنند.

8. تاخیر دوره قاعدگی

اگر دوره قاعدگی شما منظم است ولی در ماهی خاص به تاخیر افتاد، بهتر است تا قبل از اینکه نشانه‌های بالا را مشاهده کنید یک تست بارداری از خودتان بگیرید. اما اگر دوره قاعدگی‌تان منظم نیست یا زمان دقیق آن را نمی‌دانید، حالت تهوع، تورم سینه و تکرر ادرار می‌تواند نشانه‌ای از بارداری شما باشد.

9. افزایش دمای بدن

اگر شما دمای بدن خود را اندازه گرفتید و دیدید که برای 18 روز بالا مانده است، احتمالا شما باردار هستید.

و در آخر...

10. اثبات: تست بارداری خانگی مثبت

علی‌رغم آنچه روی جعبه آن نوشته است، بسیاری از تست‌های بارداری خانگی، تا حدود یک هفته پس از تاخیر دوره قاعدگی، آنقدر حساس نیستند که بتوان به آنها اعتماد کرد. بنابراین اگر شما زودتر از آن زمان از خودتان تست گرفتید و منفی بود، چند روز دیگر نیز دوباره امتحان کنید. به خاطر داشته باشید که یک کودک حتی زودتر از زمانی که شما بفهمید باردارید، رشد خواهد کرد. بنابراین هنگام انجام آزمایشات مراقب سلامت خود باشید.

اگر تست شما مثبت بود، به پزشک مراجعه کنید. اکنون شما به دوران بارداری قدم گذاشته‌اید. تبریک می‌گوییم!

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه