30 نکته برای تربیت و رشد کودک سالم

تبیان: مادران قبل از بارداری به فعالیت طبیعی غده تیروئید توجه داشته باشند و درصورت کمکاری تیروئید تحت درمان قرار گیرند. همچنین بررسی کمخونی لازم است و توصیه میشود، در ماه های اول بارداری قرص اسیدفولیک و آهن و در اواخر بارداری، کپسول آهن به علت ذخیره آهن در جنین مصرف کنند. رژیم غذایی در دوران بارداری باید حاوی گوشت، تخم مرغ و حبوبات حاوی کولین و ماهی و روغن زیتون به علت وجود اسیدهای چرب غیراشباع امگا 3 باشد. مصرف امگا 3 در پایان روزهای بارداری و دوران شیردهی در رشد مغزی نوزادان بسیار مؤثر است. واکسیناسیون اولیه نوزاد توسط شیرمادر و از بدو تولد شروع شود. در ضمن باید توجه کرد واکسیناسیون علیه بیمار یها )سل، هپاتیت، دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، فلج اطفال، سرخک، سرخجه و اوریون) به طور کامل انجام شده و نمودار پایه رشد ماهانه پیگیری شود.

در مواقع افسردگی و غصه با کودکان خود به مهمانی و گردش بروید و در پارک ها قدم بزنید و غصه خود را با شادی کودکان تقسیم کنید.

غربالگری نوزادان، شنوایی سنجی، هیپوتیروئیدی و 4 بیماری دیگر اکنون جزو برنامه کشوری بوده و پیگیری آن توسط مادران ضروری است.

از نوشیدن قهوه و خوردن فست فود در دوران بارداری باید خودداری شود. لازم است، مصرف میوه و لبنیات را در این دوران افزایش دهید و همچنین مصرف داروها بدون تجویز پزشک نیز درست نیست.

در زمان استراحت از موزیکهای آرامبخش و سنتی استفاده کرده و با جنین خود صحبت کنید.

تغذیه با شیر مادر ب هعلت اهمیت رشد جسمی و روحی نوزادان در دو سال اول زندگی بسیار مفید است. وجود آنتیکورها احتمال بروز بیماری های تنفسی، سرماخوردگی، ناراحتی های گوارشی، اسهال و استفراغ را کم کرده و ارتباط عاطفی بین مادر و نوزاد برقرار میکند.

در روزهای اول تولد ممکن است رنگ نیمی از نوزادان،ارغوانی قرمزرنگ و نیمی دیگر زردرنگ باشد که از این نظر باید تحت نظر پزشک معاینه و کنترل شوند. در روزهای بعد از تولد ممکن است، برجستگیهای کوچکی در سطح پوست ظاهر شود. این برجستگیهای کوچک را میلیا میگویند. میلیا، درمان خاصی نیاز ندارد. کبودی در پشت باسن نوزاد نگران کننده نبوده و تا 6 ماهگی از بین میرود.

اجازه آزادی حرکت به کودک بدهید. بگذارید کنجکاوی و غریزه را همواره به کار ببرد. فرق بین اشیا را با پرسش و پاسخ درست به او بیاموزید. کودکان آموزش اجباری را دوست ندارند؛ هنگامی که احساس خستگی کردند، آموزش را قطع کنید.

با کودک خود بازی کنید. شرکت در بازیهای دسته جمعی کودکان مهارتهای اجتماعی کودک را افزایش میدهد. هنگام بازی و صحبت کردن، صداهای اضافی رادیو، تلویزیون را خاموش کنید و نور را در حد ملایم نگه دارید.

اکثر نوزادان به سادگی و پی درپی عطسه میکنند که این عطسه نشانه سرماخوردگی نیست. عطسه کردن نتیجه وارد شدن گرد و خاک یا هوای خشک داخل بینی نوزاد یا به علت ترشحات داخل بینی و تحریک داخل بینی است. بعضی نوزادان وقتی گریه میکنند یا سرما میخورند، مایع شفافی زیادتر از حد معمول از بینی شان خارج میشود. مادر باید با دستمال مرطوب نرم آن را پاک کرده یا با سری قطره چکان ترشحات را مخصوصا قبل از شیر دادن به آسانی تخلیه کند. درصورتی که ترشحات بینی غلیظ، سبزرنگ یا زردرنگ است، به علت عفونت بینی است و نیاز به درمان دارد.

در برخی از نوزادان، زمانی که در حال بیداری و فعالیت هستند، لرزشهایی در چانه یا در زانوهای آنها دیده میشود. وجود این لرزشها به دلیل فعالیت نوزاد است، جای نگرانی ندارد و طبیعی است. علت این لرزشها کامل نشدن سیستم عصبی نوزاد بوده و طی چند ماه از بین میرود،اما چنانچه در حال خواب دچار لرزش شدید بدن شود احتمال تشنج وجود دارد و باید در مورد آن با پزشک مشورت کنید.

پاهای نوزاد در رحم مادر کاملا جمع است، بنابراین بلافاصله بعد از تولد نمیتوان پاهای نوزاد را دراز کرد. در این زمینه مادر باید چند روز پاهای کودک را بپوشاند تا او بتواند پاهای خود را دراز کند. نوزاد در ماههای اول و دوم پاهایش را دراز خواهد کرد. توجه کنید، نوزادان را قنداق نکنید و همچنین بررسی دررفتگی مادرزادی مفصل ران در نوزادان توسط پزشکان نیز انجام شود.

سرماخوردگی عبار ت است از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی توسط ویروسها برا ثر تماس باا فراد که مبتلا به سرماخوردگی بوده اند. توجه کنید نوزاد با افراد خانواده که دچار سرماخوردگی هستند، تماس نداشته باشد. نوزاد را نباید در اتاق گرم با پوشاندن لباس زیاد یا قنداق کردن گرم نگاه داشت. گرمای بدن نوزاد را میتوان با دست گذاشتن روی قفسه سینه او حس کرد. سرد بودن دست و پای نوزاد نمایانگر درجه حرارت بدن نیست. میتوان با دستکش و جوراب دست و پای نوزاد را گرم کرد و درصورت سرماخوردگی و ترشح بینی، درمان سرماخوردگی آغاز شود.

کودکان خود را از دوران نوزادی ماساژ دهید تا ارتباط جسمی و ارتباط عاطفی که احساس عشق و علاقه است در او تقویت شود و باعث ایجاد عزت نفس و اعتماد به نفس در کودک شود. ماساژ در بهبود قولنج شکمی موثر است. ماساژ توسط والدین و پدر نیز میتواند نقش موثری داشته باشد.

نوزادان شیرمادرخوار اجابت مزاج شل و زردرنگ به تعداد دفعات شیر خوردن 5 تا 6بار با مقدار کم دارند که اسهال نیست و جای نگرانی ندارد.

30 نکته برای تربیت و رشد کودک سالم

تنفس نوزاد بینی-شکمی است و چون مجاری بینی نوزاد باریک است، ترشح مخاطی در هوای خشک، باعث گرفتگی بینی نوزاد می شود. گاهی صداهای خس خس هم احساس می شود. برای جلوگیری از گرفتگی بینی، بینی را با قطره سرم نمکی رقیق تمیز کنید. درضمن درجه حرارت اتاق نوزاد باید 22 درجه سانتیگراد بوده و اگر هوای اتاق مرطوب باشد، بهتر است با جوش آوردن آب در مدت زمان کوتاه، در اتاق نوزاد بخار آب ایجاد کنید.

نوزادان کم وزن و نارس به خصوص نوزادان سزارین و کمتر از 2 کیلوگرم،به علت عدم تکامل سیستم عصبی، معمولا بیشتر میخوابند و مکیدن ضعیف دارند.با توجه به این مسئله تغذیه آنها با شیرمادر هر 5/ 1 تا 2 ساعت و با انگشت زیرچانه نوزاد و کمک به مکیدن باید انجام شود تا خوب وزن بگیرند.

در نیمی از نوزادان درد شکمی توام با نفخ شکم و دفع گاز هنگام غروب و شب تا 6- 3 ماهگی دیده می شود. داروها کمتر تاثیر دارند. تجویز عرق نعناع 1 تا 2 قاشق چایخوری بلامانع است و بعد از 3 ماهگی به تدریج بهبود می یابند.

در دوران شیردهی مادر باید تغذیه خوب داشته باشد. مصرف گوشت قرمز، مرغ، ماهی، روغن زیتون، لبنیات و انواع میوه و سبزیها و سالاد در رژیم غذایی درنظر گرفته شود. مصرف مکمل ویتامین و آهن نیز توصیه میشود.

نوزادان کم وزن و نارس به خصوص نوزادان سزارین و کمتر از 2 کیلوگرم،به علت عدم تکامل سیستم عصبی، معمولابیشتر میخوابند و مکیدن ضعیف دارند.با توجه به این مسئله تغذیه آنها با شیرمادر هر 5/ 1 تا 2 ساعت و با انگشت زیرچانه نوزاد و کمک به مکیدن بایدا نجام شود تا خوب وزن بگیرند.

در نیمی از نوزادان درد شکمی توام با نفخ شکم و دفع گاز هنگام غروب و شب تا 6- 3 ماهگی دیده می شود. داروها کمتر تاثیر دارند. تجویز عرق نعناع 1 تا 2 قاشق چا یخوری بلامانع است و بعد از 3 ماهگی به تدریج بهبود می یابند.

در دوران شیردهی مادر باید تغذیه خوب داشته باشد. مصرف گوشت قرمز، مرغ، ماهی، روغن زیتون، لبنیات وا نواع میوه و سبز یها و سالاد در رژیم غذایی درنظر گرفته شود. مصرف مکمل ویتامین و آهنن یز توصیه میشود.

قطره ویتامین AD از روز پانزدهم، روزانه 25 قطره و قطره آهن از پایان 6 ماهگی تا 2 سالگی روزانه 15 قطره لازم  است. از پایان 6 ماهگی غذای تکمیلی با غذاهای ساده، مثل حریره بادام، فرنی، سوپ، پوره میوه ها به تدریج آغاز میشود. سوپ از همان ابتدا و زرده تخ ممرغ از 8 ماهگی و شیر پاستوریزه از 2 سالگی به رژیم غذایی اضافه شود. غذای شیرخواران، خوشمزه،با ارزش غذایی خوب و اجباری به شیرخواران داده شود و شخصیت انتخاب غذا در کودکان مورد توجه باشد. میان وعده ها سالم و از دادن تنقلات مانند چیپس و غذاهای آماده خودداری شود.

موسیقی برای مادران شیرده و شیرخواران اثر بسیار خوبی دارد. موزیک آرام توام با تصویرهای طبیعی و دلنواز و سیدیهای آموزشی مناسب از 2 سالگی برای کودکان بسیار مفید است.

با کودکان به طور مستقیم و چشم در چشم صحبت کنید. اسامی و عکسها را نام ببرید و او را با هدیه های به خصوص فعال نگهدارید یا تشویق کنید.

حد متوسط افزایش قد و وزن دوران شیرخوارگی
2 سال اول زندگی، شیرخواران رشد وزن و قدی زیادی دارند. وزن تا 3 ماهگی روزانه 30 گرم، 4 تا 6 ماهگی 20 گرم، 7 تا 12 ماهگی 15 تا 20 گرم و خلاصه ماههای اول، اضافه وزن زیاد است. وزن طبیعی در یک سالگی 10 کیلوگرم و 2 سالگی 12 کیلوگرم است. قد در بدو تولد 50 سانتیمتر، یک سالگی 75 سانتیمتر، 2 سالگی 85 سانتیمتر، 3 سالگی 95 سانتیمتر و 4 سالگی 100 سانتیمتر خواهدبود.
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه