نی نی بان: اگر قصد دارید باردار شوید، باید تغییرات اندکی را به رژیم غذایی خود دهید تا سلامت و احتمال بارداری‌تان افزایش یابد و دوران بارداری سالمی داشته باشید. روزانه از مکمل‌های اسید فولیک مصرف کنید. پزشکان پیشنهاد می‌کنند که از 3 ماه قبل از بارداری و 12 هفته اول بارداری از مکمل‌های اسید فولیک استفاده کنید. اسید فولیک تا حد زیادی خطر ابتلا به نقص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا را در کودک شما کاهش می‌دهد. سیگار کشیدن را رها کنید. سیگار می‌تواند روی اسپرم و تخمک تاثیر بگذارد و یکی از اصلی‌تر ...

نی نی بان: اگر قصد دارید باردار شوید، باید تغییرات اندکی را به رژیم غذایی خود دهید تا سلامت و احتمال بارداری‌تان افزایش یابد و دوران بارداری سالمی داشته باشید.

 

9 شرط برای ختم به‌خیر شدن بارداری - تصویر 1

 

روزانه از مکمل‌های اسید فولیک مصرف کنید

پزشکان پیشنهاد می‌کنند که از 3 ماه قبل از بارداری و 12 هفته اول بارداری از مکمل‌های اسید فولیک استفاده کنید. اسید فولیک تا حد زیادی خطر ابتلا به نقص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا را در کودک شما کاهش می‌دهد.

 

سیگار کشیدن را رها کنید

سیگار می‌تواند روی اسپرم و تخمک تاثیر بگذارد و یکی از اصلی‌ترین علل کاهش وزن کودک است. یائسگی را جلو می‌اندازد و به تخمدان آسیب می‌رساند. بنابراین بهتر است آن را رها کنید. تحقیقات نشان داده مردهایی که سیگار می‌کشند نیز در تولید اسپرم دچار اختلال می‌شوند. سیگار روی کیفیت و کیمیت اسپرم تاثیر می‌گذارد.

 

وضعیت سرخچه خود را بررسی کنید

ایمن بودن به سرخجه می‌تواند به جنین آسیب برساند. بنابراین بهتر است قبل از بارداری وضعیت بدن خود را نسبت به این بیماری بررسی کنید. شما می‌توانید در صورت نیاز از واکسن‌های دیگری استفاده کنید.

 

در وزن سلامت باشید

اگر شاخصه بدنی شما 29 یا بیشتر است، ممکن است احتیاج به زمان بیشتری برای بارداری داشته باشید. دلیلش این است که استروژن اضافی (هورمون جنسی زنانه) در سلول‌های چربی بدن شما ذخیره می‌شود و موجب عدم تعادل هورمون‌ها می‌شود و با تخمک گذاری تداخل ایجاد می‌کند. حتی کاهش 5 تا 10 درصد از وزن بدنتان به رها شدن تخمک‌ها کمک می‌کند. کمبود وزن نیز برای تخمک گذاری مضر است. 50% از زنانی که کاهش وزن دارند از عادت ماهانه نامنظم رنج می‌برند.

 

از وزن سلامت شوهرتان آگاه شوید

 

مردانی که اضافه وزن دارند، اسپرم کمتری تولید می‌کنند زیرا هورمون‌های  تستوسترون مردانه آنها  می‌تواند به هورمون استروژن زنانه تبدیل شود.

 

از مکمل‌های ویتامین دی استفاده کنید

ویتامین دی برای بارداری شما ضروری است. شما آن را از دو منبع دریافت می‌کنید: آفتاب یا غذاهایی مثل ماهی‌های روغنی  و صبحانه سرشار از حبوبات. دریافت ویتامین دی کافی در زمستان از طریق آفتاب دشوار است، همچنین سخت است که تمام آن را تنها از مواد غذایی تهیه کرد، بنابراین از مکمل‌ها استفاده کنید.

 

غذای سالم بخورید

رژیم غذایی متعادل که شامل میوه و سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان است (به خصوص ویتامین سی، ای، سلنیوم و بتا کاروتن) می‌تواند از آسیب‌های اسپرم و تخمک جلوگیری کند. مصرف چربی‌های اشباع شده را کاهش دهید و شکر را به حداقل برسانید. از مکمل‌های ویتامین‌ قبل از بارداری و هنگام بارداری استفاده کنید. (شامل ویتامین آ نمی‌شود)

 

از استرس دورشوید

 

استرس زیاد می‌تواند بر بارداری تاثیر بگذارد، بنابراین زمانی را برای آرامش خود اختصاص دهید و کارهایی که موجب لذت شما می‌شود انجام دهید و از تمام فشارهای زندگی دور شوید. برای ماساژ وقت بگیرید، به کلاس‌های یوگا بروید، به مدت 30 دقیقه در حمام بمانید و از آب لذت ببرید، شنا کنید و ... بعضی از تحقیقات نشان می‌دهد طب سوزنی نیز استرس را کاهش می‌دهد.

 

اگر در شرایطی قرار گرفته‌اید که بر بارداری شما تاثیر گذاشته حتما با پزشک خود تماس بگیرید

این موارد شامل سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، اندومتریوز، اختلال عملکرد تیروئید، بیماری التهابی روده و دیابت است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه